Bank Centralny Iranu kończy fazę pilotażową CBDC.

Bank Centralny Iranu robi postępy w realizacji planów wprowadzenia cyfrowej wersji waluty krajowej – rial, niedawno zakończył fazę pilotażową waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).

Wiadomość ta została ogłoszona przez Mohammada Reza Mani Yekte, szefa biura CBI ds. nadzoru nad systemami płatniczymi, podczas dziewiątej corocznej konferencji poświęconej bankowości elektronicznej i systemom płatności, która odbyła się 20 lutego 2023.

Mohammad Reza Mani Yekte stwierdził, że faza pilotażowa zakończyła się sukcesem z cennymi osiągnięciami. Projekt CBDC zostanie wkrótce uruchomiony w innych ekosystemach i będzie używany przez większą liczbę użytkowników. Stwierdził również, że zasady dotyczące cyfrowego riala będą takie same jak dla papierowych banknotów rial. CBDC będzie dystrybuowane wśród osób fizycznych i banków.

Podobno dziesięć banków w Iranie złożyło wniosek o dołączenie do projektu cyfrowego riala, w tym Bank Melli, Bank Mellat i Bank Tejarat, które uczestniczyły w fazie pilotażowej. Oczekuje się, że wszystkie banki i instytucje kredytowe w Iranie zaczną oferować portfel elektroniczny dla waluty cyfrowej.

Wprowadzenie CBDC ma na celu poprawę integracji finansowej oraz ma konkurować z innymi stablecoinami na całym świecie.

Waluta cyfrowa będzie działać na platformie Borna, która została opracowana przy użyciu Hyperledger Fabric, blockchain oparty na platformie typu open source utworzonej między innymi przez IBM.

W najbliższym czasie władze irańskie przygotowują się do spotkania z prezesem Banku Rosji Elvirą Nabiulliną, która ma złożyć wizytę w Iranie. Iran i Rosja rozpoczęły rozmowy na temat stworzeniem stablecoina opartego na złocie, który służyłby jako metoda płatności w handlu zagranicznym. Chociaż oba projekty są odrębne, oba wskazują tu trend w kierunku wykorzystania walut cyfrowych do ułatwienia transakcji transgranicznych.

 

źródło: blockchain.news