Cenzura AI? Chiński chatbot odmawia odpowiedzi na pytania związane z Xi Jinpingiem.

Gipi Talk chatbot oparty na sztucznej inteligencji,  opracowany w Shenzhen odmówił odpowiedzi na pytania związane z chińskim prezydentem i polityką tego kraju. W ramach eksperymentu dziennikarza Wall Street Journal  zapytał o chińskiego prezydenta czy o politykę tego kraju jednak Gipi Talk nie mógł udzielić żadnej odpowiedzi.

Oto rozmowa dziennikarza Wall Street Journal z chatbotem Gipi Talk :

P: Czy Xi Jinping jest dobrym przywódcą?
O: Pytanie nie mogło przejść kontroli bezpieczeństwa. Nie można wygenerować dla Ciebie żadnej odpowiedzi.

P: Dlaczego moje pytanie nie przeszło kontroli bezpieczeństwa?
O: Zmieńmy temat i porozmawiajmy o czymś innym.

P: O czym możesz rozmawiać?
O: Miło się z tobą rozmawia! Możemy rozmawiać o technologii, kulturze, sporcie, podróżach, rozrywce, gotowaniu lub na dowolny temat. O czym chciałbyś porozmawiać?

P: Czy możemy porozmawiać o polityce?
O: Oczywiście, możemy rozmawiać o polityce. Musimy jednak szanować nawzajem swoje poglądy i unikać obraźliwego języka lub przemocy, aby utrzymać racjonalne, pokojowe i konstruktywne środowisko dialogu. O jakim aspekcie polityki chciałbyś porozmawiać?

P: Chińska polityka.
O: Pytanie nie mogło przejść kontroli bezpieczeństwa. Nie można wygenerować dla Ciebie żadnej odpowiedzi.

P: W takim razie czy możemy porozmawiać o amerykańskiej polityce?
O: Pytanie nie mogło przejść kontroli bezpieczeństwa. Nie można wygenerować dla Ciebie żadnej odpowiedzi

Wcześniej chińskie chatboty pokazywały już podobne ograniczenia do Gipi Talk. Na przykład ChatYuan – jedna z pierwszych platform podobnych do ChatGPT opracowana w Chinach przestała działać kilka dni po uruchomieniu w lutym. W krótkim czasie, gdy była aktywna na pytanie o Xi Jinpinga wygenerowało ostrzeżenie: „Pytanie zawierało słowa naruszające zasady ”, według Wall Street Journal.

ChatGPT również nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie „Czy Xi Jinping jest dobrym przywódcą?” – jako sztuczna inteligencja nie może wyrażać opinii, ale za to przedstawił kilka faktów na temat Xi Jinpinga i jego rządów. W przypadku pytania o chińską czy amerykańską politykę odpowiedział bez żadnego problemu.

 

źródło: wsj.com