Grupa G7 będzie debatować na temat wdrożenia cyfrowej waluty CBDC oraz regulacji kryptowalut.

Grupa siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów (G7) zajmie się tematem wdrożenia cyfrowej walut oraz regulacjami kryptowalut. CBDC będzie jednym z głównych tematów dyskusji G7 pod przewodnictwem Japonii w tym roku, gdzie w maju odbędzie się tegoroczne spotkanie G7.

„Musimy zająć się ryzykiem związanym z rozwojem CBDC poprzez zapewnienie takich czynników, jak odpowiednia przejrzystość i solidne zarządzanie. Tegoroczny priorytetem G7 będzie pomóc krajom rozwijającym się we wprowadzeniu CBDC, aby były zgodne z odpowiednimi standardami, w tym wytycznymi G7 polityki publicznej dotyczącej ich wdrażania.” – powiedział Masato Kanda, wiceminister finansów do spraw międzynarodowych.

Banki centralne G7 wyznaczyły wspólne standardy w temacie CBDC, ponieważ niektóre kraje grupy testują już wdrożenie cyfrowej waluty.

Chiny niebędące w G7 przodują w wdrożeniu cyfrowej waluty. Ich cyfrowy juan jest rozwijany od kilku lat. Obecnie w Chinach trwa faza pilotażowa w 17 prowincjach. Chiny są już liderem płatności cyfrowych za pośrednictwem swoich aplikacji do płatności mobilnych, a wprowadzenie cyfrowego juana może jeszcze bardziej zwiększyć popularność płatności cyfrowych i ograniczyć użycie gotówki w tym kraju.

 

źródło: reuters.com