G42 Cloud i R3 pomogą wdrożyć Zjednoczonym Emiratom Arabskim cyfrową walutę.

Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich (CBUAE) wybrał firmy G42 Cloud i R3 jako dostawców infrastruktury i technologii do wdrożenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

G42 Cloud została założona w Abu Dhabi i specjalizuje się w sztucznej inteligencji i przetwarzaniu w chmurze będzie odpowiedzialne za zapewnienie infrastruktury dla cyfrowego dirhama. R3 jest jedną z najstarszych firm w branży blockchain, zajmie się wdrożeniem technologii rozproszonej księgi rachunkowej (DLT).

CBUAE potwierdził, że pierwsza faza będzie polegać na uruchomieniu mBridge w celu poprawy stanu transakcji transgranicznych na potrzeby międzynarodowych rozliczeń handlowych.

W 2022 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie wzięły udział w pilotażu mBridge zorganizowanym przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) skupiającym się na wykorzystaniu CBDC do transakcji międzynarodowych. Uczestniczyli w nim również Bank Tajlandii, władze monetarne Hongkongu i Bank Ludowy Chin.

Bank centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich wcześniej ogłosił współprace z Bankiem Rezerw Indii. Zgodnie z oświadczeniem, banki centralne będą dążyć do „zmniejszenia kosztów, zwiększenia efektywności transakcji transgranicznych i dalszych powiązań gospodarczych między Indiami a ZEA”. Wygląda na to, że bank centralny ZEA będzie badał wykonalność zarówno detalicznych jak i hurtowych CBDC, chcąc ulepszyć swój system finansowy.

CBUAE podejmuje ten krok po kilku udanych inicjatywach z CBDC, takich jak projekt Aber, realizowanym z bankiem centralnym Arabii Saudyjskiej w 2020 roku. Aber potwierdził możliwość wykorzystania cyfrowej waluty emitowanej przez dwa banki centralne do rozliczania płatności transgranicznych.

Gubernator Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Khaled Mohamed Balama opisał CBDC jako kluczowy krok w ewolucji pieniądza i płatności w kraju. CBDC ma jeszcze bardziej wzmocnić infrastrukturę płatniczą ZEA, zapewniając dodatkowe solidne kanały płatności oraz zapewniając odporny i niezawodny system finansowy. CBUAE ma na celu zapewnienie gotowości Zjednoczonych Emiratów Arabskich do integracji infrastruktury płatniczej z tokenizacją działalności finansowej i niefinansowej. Wdrożenie CBDC jest częścią cyfrowej transformacji ZEA.

 

źródło: coingeek.com