Płatności cyfrowe offline. Testy w Indiach.

W Indiach od połowy lutego trwa faza pilotażowa projektu płatności cyfrowych offline „OfflinePay” prowadzona przez HDFC Bank we współpracy z Crunchfish. HDFC Bank uruchomił pierwszą w swoim rodzaju płatność cyfrową offline w ramach „Regulatory Sandbox” programu Banku Rezerw Indii (RBI), który umożliwia przeprowadzanie testów nowych innowacyjnych rozwiązań. Głównym celem trwającego projektu jest zwiększenie liczby płatności cyfrowych na obszarach o słabym dostępie do Internetu.

Do przeprowadzenia transakcji nie potrzebny jest zasięg sieci internetowej. Wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją. Transakcje odbywają się na podstawie kodu QR. Klient skanuje kod QR sprzedawcy, następnie generowany jest kod QR transakcji ze strony klienta i sprzedawca musi zeskanować ten kod QR w celu potwierdzenia płatności. Transakcja zostanie zaksięgowana i potwierdzona przez bank, gdy klient lub sprzedawca wróci do trybu online.

Faza pilotażowa projektu ma trwać 4 miesiące w ponad 16 miastach w Indiach. Podczas trwającego pilotażu wprowadzone jest ograniczenie, które wynosi 200 rupii indyjskich na transakcję.

 

źródło: thehindubusinessline.com/hdfcbank.com