Bank Centralny Rosji pracuje nad platformą CBDC, która będzie mogła obsługiwać waluty cyfrowe emitowane przez inne kraje.

Bank Centralny Rosji informuje, że platforma opracowywana do emisji cyfrowego rubla będzie mogła obsługiwać różne waluty cyfrowe emitowane przez inne kraje.

Obecnie opracowywane są różne modele interakcji z CBDC innych krajów. Na przykład system dwukierunkowej integracji z każdym z krajem lub uruchomienie międzynarodowej platformy cyfrowej, która zapewni interakcję z krajowymi walutami cyfrowymi różnych krajów.

Ponadto przedstawiciele Bank Centralny Rosji poinformowali, że nie planują stworzenia krajowej giełdy kryptowalut i generalnie sprzeciwiają się obiegowi zdecentralizowany walut cyfrowych w kraju. Biorąc jednak pod uwagę możliwość międzynarodowych rozliczeń w kryptowalutach w ramach eksperymentalnego reżimu prawnego (EPR), zostanie utworzona specjalna organizacja, która zapewni kupno i sprzedaż walut cyfrowych pomiędzy uczestnikami EPR.

Wydanie stablecoina powiązanego z rublem nie jest planowane, w oświadczeniu podkreślono, że prawo wyraźnie zabrania wykorzystywania cyfrowych aktywów finansowych do rozliczeń w kraju. Bank Centralny Rosji nie jest jednak przeciwny wykorzystywaniu cyfrowych aktyw finansowych w rozliczeniach międzynarodowych w ramach EPR. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ wymagało to stworzenia stablecoina powiązanego z rublem. Jednocześnie emisja zagranicznych cyfrowych aktyw finansowych i obrót za pośrednictwem rosyjskich operatorów giełdowych jest całkiem możliwa, ale jak dotąd prawo nieustawania mechanizmu dopuszczania takich aktywów na rynek rosyjski.

 

źródło: bits.media