Bank Centralny Rosji ustalił ograniczenia cyfrowego portfela.

Bank Centralny Rosji planuje wprowadzić ograniczenia dotyczące uzupełniania portfela cyfrowym rublem. Poinformowała o tym szefowa banku centralnego Elvira Nabiullina.

„Chcemy jak najszybciej uruchomić fazę pilotażową cyfrowego rubla. Po przeanalizowaniu wyników będziemy mogli zaoferować cyfrowego rubla szerszemu gronu osób. Przelewy w cyfrowych rublach będą dla ludzi całkowicie bezpłatne. Ustaliliśmy kwotę 300 000 rubli miesięcznie jako uzupełnienie portfela cyfrowego”.

Bank Centralny Rosji będzie pobierać opłaty od transakcji denominowanych w cyfrowych rublach tylko od osób prawnych. Konkretna wielkość prowizji nie została jeszcze ustalona. Zaznacza jedynie, że nie przekroczy równowartości prowizji stosowanych w systemie szybszych płatności. Elvira Nabiullina zapewnił, że osoby prawne i osoby fizyczne same zdecydują, jaką formę rosyjskich pieniędzy i w jakich przypadkach będą ją wykorzystywać.

Przypominamy, że zaplanowane na 1 kwietnia pilotażowe uruchomienie CBDC Banku Centralnego Rosji nie odbyło się z powodu braku ram regulacyjnych, odpowiednia ustawa przeszła dopiero pierwsze czytanie.

Dzień wcześniej Komisja Dumy Państwowej ds. Rynku Finansowego przedłużyła termin zbierania poprawek do ustawy „O zmianie niektórych aktów ustawodawczych Federacji Rosyjskiej w związku z wprowadzeniem rubla cyfrowego”. Zgodnie z dokumentem podpisanym przez przewodniczącego Komitetu Anatolija Aksakowa poprawki wszystkich zainteresowanych stron zostaną przyjęte do 19 maja 2023. Następnie projekt zostanie skierowany do drugiego i trzeciego czytania, a później zostanie przesłany do zatwierdzenia przez Radę Federalną.

 

źródło: bits.media