Zimbabwe wyemituje pierwszą cyfrową walutę opartą na złocie.

Bank Rezerw Zimbabwe zamierza wprowadzić walutę cyfrową zabezpieczoną złotem jako prawny środek płatniczy mając na celu ustabilizowanie lokalnej waluty dolara Zimbabwe.

Według Banku Rezerw Zimbabwe tokeny będą pieniądzem elektronicznym zabezpieczonym przez krajowe rezerwy złota, które będzie przechowywał bank centralny. Głównym celem tego projektu jest zapewnienie ludziom alternatywy dla dolara Zimbabwe, który jest wyjątkowo niestabilny poprzez umożliwienie im wymiany pieniędzy na token zabezpieczony złotem. W ten sposób mogą zabezpieczyć się przed wahaniami lokalnej waluty.

Ponieważ Zimbabwe używa zarówno dolara Zimbabwe jak i dolara amerykańskiego zmiana ta może pomóc ustabilizować finanse kraju. Obecne 322 dolary Zimbabwe = 1 dolar USD.

Zimbabwe jest jednym z kilku krajów afrykańskich, które chcą wdrożyć cyfrowe waluty. Ma to pomóc większej liczbie osób uzyskać dostęp do pieniędzy oraz obniżyć opłaty za płatności. W październiku 2021 roku Nigeria była pierwszym krajem afrykańskim, która wdrożyła eNaira. Inne kraje jak np. Kenia, Republika Południowej Afryki i Maroko również planują wprowadzenie cyfrowej waluty.

 

źródło: techinafrica.com