Cyfrowe euro mogłoby zostać wprowadzone na Litwie w ciągu 3-5 lat.

Według przedstawiciela Banku Litwy w ciągu 3-5 lat może na Litwie zostać wprowadzone cyfrowe euro, co zapewniłoby mieszkańcom i przedsiębiorstwom więcej opcji płatności.

„Analizujemy możliwość płacenia w cyfrowym euro nawet bez połączenia z Internetem. Może to być przydatna funkcja podczas płacenia w pociągach lub podczas podróży w górach” – powiedziała w piątek(21.04) w Komisji do Spraw Europejskich Sejmu, Austeja Sostakaite, kierownik projektu w Departamencie Infrastruktury Rynku Banku Litwy.

Według niej nowa forma pieniędzy byłaby również korzystna dla przedsiębiorstw, które zyskałyby więcej możliwych sposobów przyjmowania płatności.

Cyfrowe euro byłoby przeznaczone do transakcji między rezydentami lub przedsiębiorcami takich jak handel, opłacanie podatków i wszelkie inne płatności.

„Bank Centralny nie będzie śledził, gdzie i jakie transakcje są dokonywane”. – według Austeja Sostakaite bank centralny nie powinien mieć dostępu do prywatnych danych.

Mindaugas Liutvinskas, wiceminister finansów jest przekonany, że cyfrowe euro sprzyjałoby innowacjom w obszarze płatności i finansów. Powiedział, że „pieniądze i decyzje banku centralnego nadążają za gospodarką cyfrową i sektorem finansowym oraz zmieniającymi się preferencjami konsumentów.”

„Cyfrowe euro ma potencjał napędzania innowacji w systemie płatności i finansowym oraz szerzej w gospodarce. Jest to również zgodne ze strategiczną postawą i kierunkiem Litwy jako kraju fintech.” – dodał wiceminister finansów Litwy.

Unia Europejska jest obecnie w fazie badawczej wprowadzenia cyfrowego euro, a w październiku Komisja Europejska zdecyduje, czy przejdzie do dalszego etapu wprowadzenia cyfrowego euro.

Mindaugas Liutvinskas przewiduje, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zrównania statusu cyfrowego euro z monetami i banknotami może nastąpić wcześniej pod koniec maja lub w pierwszej połowie czerwca.

 

źródło: vz.lt