Europejski Bank Centralny zbada platformy DLT do rozliczeń transakcji hurtowych.

Europejski Bank Centralny (EBC) poinformował, że badają możliwe rozwiązania umożliwiające pieniądzom banku centralnego rozliczanie transakcji hurtowych na platformach technologii rozproszonej księgi rachunkowej (DLT).

Eurosystem zbada w jaki sposób hurtowe transakcje finansowe rejestrowane na platformach DLT mogłyby być rozliczane w pieniądzu banku centralnego. Celem tej inicjatywy jest konsolidacja i dalszy rozwój bieżących prac banków centralnych Eurosystemu w tej dziedzinie oraz uzyskania informacji w jaki sposób różne rozwiązania mogłyby ułatwić interakcję między usługami TARGET a platformami DLT. TARGET jest systemem rozliczeniowy (RTGS) działającym w czasie rzeczywistym.

Ponadto Europejski Bank Centralny poinformował, że ustanowi specjalną grupę kontaktową ds. rynku, aby pomóc Eurosystemowi w jego badaniach rozpoznawczych. Grupa ta będzie zapewniać ekspertyzy i informować Eurosystem o aktualnych postępach w stosowaniu księgi DLT i innych nowych technologii na hurtowych rynkach finansowych.

W zeszłym miesiącu weszło w życie unijne rozporządzenie pilotażowe DLT, które umożliwia testowanie z infrastrukturami rynku finansowego opartymi na DLT w Unii Europejskiej.

Europejski Bank Centralny rozważa wprowadzenie detalicznej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) z której mogłyby korzystać osoby fizyczne i przedsiębiorcy. Jednak EBC zamierza również dotrzymać kroku rozwojowi hurtowych rynków finansowych.

 

źródło: ecb.europa.eu