Cyfrowy rubel w 2024 roku?

Cyfrowy rubel nie będzie mógł wejść do szerokiego obiegu, dopóki nie zakończą się jego testy pilotażowe, a te jeszcze się nie zaczęły – powiedziała Elvira Nabiullina, szefowa Banku Centralnego Rosji .

„Teraz przejdziemy do fazy pilotażowej. Zanim cyfrowy rubel stanie się powszechny, faza pilotażowa powinna zakończyć się sukcesem, będziemy ją prowadzić tak długo, jak będzie to konieczne, przynajmniej do końca tego roku, a może dłużej”

„Nie spodziewamy się, aby wprowadzeniu cyfrowego rubla towarzyszył jakiś znaczący odpływ środków z rachunków bankowych ” – dodała Elvira Nabiullina.

Jest zbyt wcześnie, aby mówić o wielkości emisji cyfrowego rubla w najbliższych latach, będzie ona uzależniona od popytu ze strony obywateli i przedsiębiorstw. Elvira Nabiullina podkreśliła również, że korzystanie z nowej formy rosyjskiego pieniądza będzie całkowicie dobrowolne, ani emeryci, ani pracownicy państwowi nie będą do tego zmuszani.

W tej chwili opracowywana jest technologia dokonywania transakcji offline bez dostępu do Internetu.

Wprowadzenie cyfrowego rubla pobudzi rozwój sektora finansowego, banki zaczną oferować obywatelom atrakcyjniejsze warunki i zmniejszać bariery transakcyjne – uważa szefowa Banku Rosji. Waluta elektroniczna jest pozycjonowana jako środek płatniczy, a nie oszczędnościowy, jego przechowywanie nie będzie oprocentowane, więc trudno spodziewać się znacznego odpływu gotówki z tradycyjnych rachunków bankowych. Waluta elektroniczna będzie wykorzystywana przede wszystkim jako środek płatniczy. Przelewy w cyfrowych rublach między obywatelami będą bezpłatne.

Na koniec przypomniała, że ​​obecnie ustalane są limity transferu pieniędzy bezgotówkowych na cyfrowe, na razie przyjmuje się, że limit wyniesie 300 tys. rubli na miesiąc.

 

źródło: 3dnews.ru