Polityka bezgotówkowa wg. Banku Centralnego Nigerii.

Bank Centralny Nigerii po słabej akceptacji cyfrowej waluty eNaira nadal wierzy, że
cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może poprawić i zmienić sytuację gospodarczą kraju, który w głównym stopniu opiera się na produkcji ropy (40% PKB).

Bank Centralny Nigerii zaczął edukować na temat płatności cyfrowych przeprowadzając 2-dniowe wykłady (27-28.04) pt.„zrozumienie wdrożenia eNaira i jego bezpośredniego wpływu na politykę bezgotówkową” przy współpracy z Zenith Bank na Uniwersytecie Nigerii w Nsukka, który jest jednym z najstarszych czołowych uniwersytetów w Nigerii.

Według Chika Ugwueze, zastępcy dyrektora Departamentu Zarządzania Systemem Płatniczego w Banku Centralnym Nigerii, największą zaletą eNaira jest to, że cyfrowa forma pieniądza emitowana jest przez bank centralny, co zapewnia jej większe bezpieczeństwo niż w przypadku tradycyjnych pieniędzy zdeponowanych w komercyjnych bankach, eNaira zmniejsza ryzyko utraty i kradzieży. Według niego cyfrową eNaira można używać we wszystkich transakcjach, co również sprzyja w prowadzeniu polityki bezgotówkowej.

Z kolei profesor uczelni nalegał, aby Bank Centralny Nigerii zapewnił masową edukacje na temat nowej platformy cyfrowych pieniędzy eNaira, aby umożliwić Nigeryjczykom lepsze zrozumienie jej funkcji i cechy, a także, aby Bank Centralny Nigerii zapewnił wdrożenie innych rozwiązań, które poprawiłyby jej płynne działanie.

Na razie akceptacja eNairy w Nigerii nie idzie najlepiej, mniej niż 0,5 procent Nigeryjczyków używało waluty cyfrowej w ciągu roku od jej wprowadzenia.

 

żródło: sunnewsonline.com