Szwajcarskie wCBDC na giełdzie SDX dla wybranych transakcji w tym roku.

Wiele banków centralnych w tym Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) prowadzi badania nad cyfrową walutą. Jeszcze w tym roku Szwajcarski Bank Narodowy planuje wprowadzić hurtowe CBDC (określane jako wCBDC) na giełdę SDX dla wybranych transakcji.

Badania nad cyfrową walutą banku centralnego mają również wysoki priorytet w Szwajcarii, gdzie bank centralny prowadził dwa projekty o nazwach „Helvetia” i „Jura”. Z wprowadzeniem CBDC wiąże się jednak również ryzyko. W końcu zmiany w systemie finansowym mogą być problematyczne, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się niewielkie.

Przejście z gotówki fizycznej na walutę cyfrową wymaga dokładnego przemyślenia, zwłaszcza w odniesieniu do potencjalnego wpływu na system finansowy.

„Jedną z obaw jest to, że CBDC może konkurować z depozytami banków komercyjnych, a banki komercyjne mogą stracić środki klientów na dużą skalę, na stałe lub przynajmniej w okresie wysokiej niepewności” – powiedział Thomas Moser, zastępca członka Rady Zarządzającej Szwajcarskiego Banku Narodowego w wywiadzie dla Crypto Valley Journal. Dodając, że im bardziej CBDC swoją funkcjonalnością przypominają bankowe depozyty na żądanie, tym większe jest ryzyko.

„CBDC oparte na tak zwanym modelu hurtowym i niedostępne dla ogółu społeczeństwa, a jedynie dla regulowanych instytucji finansowych miałoby niewielki natychmiastowy wpływ. Pozwoliłoby to obecnemu systemowi finansowemu na bezpieczne korzystanie z blockchain” – powiedział Thomas Moser.

Zapytany czy współistnienie stablecoinów i CBDC jest możliwe dla Szwajcarskiego Banku Narodowego, Thomas Moser odpowiedział: „Na blockchainie stablecoiny przypominają pieniądz księgowy banków w tradycyjnym systemie finansowym, w takim stopniu współistnienie CBDC i stablecoinów jest całkiem możliwe. Stablecoiny muszą oferować wartość dodaną w porównaniu z CBDC, aby klienci nie posiadali i nie używali wyłącznie CBDC zabezpieczonego na wypadek bankructwa.”

Thomas Moser dodał, że Szwajcarski Bank Narodowy intensywnie eksperymentuje z modelem hurtowym, w którym CBDC jest dostępne tylko dla regulowanych instytucji rynku finansowego, podobnie jak dzisiejsze rachunki w Szwajcarskim Banku Narodowy. W Szwajcarii, gdzie SDX regulowana giełda oparta na blockchain już istnieje, kwestia potrzeby hurtowego CBDC ma „nie tylko znaczenie teoretyczne, ale już praktyczne”.

Powiedział, że w raportach na temat swoich projektów „Helvetia” i „Jura”, Szwajcarski Bank Narodowy udowodnił możliwości technologiczne wdrożenia. „Obecnie pogłębiamy te prace. Na przykład w tym roku dla wybranych transakcji wydamy prawdziwe wCBDC na giełdzie SDX” – powiedział Moser.

 

źródło: finews.com