Cyfrowe użytkowanie odpowiada za 3,7% emisji gazów cieplarnianych wg badania.

Według danych zebranych przez Agencję Anadolu (AA) emisje gazów cieplarnianych spowodowane przez technologie cyfrowe szacuje się na poziomie 1,7 miliarda ton rocznie, które odpowiadają za 3,7% całkowitej emisji gazów cieplarnianych wg badań przeprowadzonych przez Massachusetts Institute of Technology, Purdue, Yale, University of Cumberlands, a także The Shift Project z siedzibą we Francji.

Przeciętny użytkownik Internetu generuje szacunkowo 414 kilogramów emisji, podczas gdy około 1,45 grama przypada na każde zapytanie w wyszukiwarkach, jednej z najczęściej używanej opcji internetowej.

Oglądanie wysokiej jakości filmów powoduje średnio zużycie 7 gigabajtów (GB) danych na godzinę, co daje w sumie 441 gramów emisji dwutlenku węgla. Obniżając jakość wideo do standardowej rozdzielczości użytkownicy mogą zmniejszyć miesięczną emisję dwutlenku węgla nawet o 2,5 kilograma.

Podobnie standardowa wideokonferencja zużywa średnio 2,5 GB transmisji danych na godzinę i 157 gramów emisji dwutlenku węgla, podczas gdy wyłączenie wideo zmniejsza emisje o 96% .

Według obliczeń podczas wysyłania standardowego e-maila dochodzi do emisji średnio 4 gramów, choć różni się to w zależności od dokumentów, które mogą być załączone do e-maila. Emisje wytwarzane na przykład przez wiadomość e-mail z załączonym obrazem mogą osiągnąć nawet 50 gramów.

Przemysł kryptograficzny jest także kolejnym ważnym cyfrowym konsumentem energii. Pojedyncza transakcja Bitcoin zużywa średnio 819 kilowatogodzin (kWh) energii, co odpowiada przeciętnemu zużyciu energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe przez 4-5 miesięcy w Polsce.

 

zródło: aa.com.tr