Cyfrowe złote tokeny od jutra dostępne w Zimbabwe.

Po wprowadzeniu w zeszłym roku do obiegu złotych monet o nazwie „Mosi-oa-Tunya”, Bank Rezerw Zimbabwe od jutra będzie emitował cyfrowe tokeny zabezpieczone fizycznym złotem.

Niezaspokojony popyt na fizyczne złote monety świadczy o dużej atrakcyjności tej opcji inwestycyjno-płatniczej. W związku z tym można spodziewać się ogromnego popytu na cyfrowe złote tokeny od jutra, kiedy zostaną one wprowadzone na rynek i będą na razie tylko do 10 maja dostępne w sprzedaży.

Cyfrowe tokeny zabezpieczone złotem będzie można nabyć już za minimalna kwotę 10 USD w przypadku osób fizycznych oraz 5000 USD w przypadku firm. Inwestorzy tokenów cyfrowych będą musieli je przechowywać przez sześć miesięcy (180 dni) zanim będą mogli je upłynnić.

W przypadku wypuszczenia złotych monet do obiegu, cena jednej monety wynosiła w przeliczeniu na dolara amerykańskiego – 1823,8 USD. Teraz kształtuje się na poziome 2146,94 USD (stan na 05.03.2023).

Zarówno cyfrowe tokeny jak i złote monety bardziej mają charakter inwestycyjny, szczególnie patrząc na duża inflacje w tym kraju i wahania kursowe miedzy dolarem ZIM a USD, jednak mogą służyć również jako jako prawny środek płatniczy w Zimbabwe.

Oprócz ich podstawowej roli jako instrumentu inwestycyjnego lub środka płatniczego, tokeny cyfrowe mają służyć zmniejszeniu popytu na dolary amerykańskie. W ostatnich tygodniach w kraju istnieje wypaczona preferencja dla transakcji handlowych w dolarach amerykańskich do tego stopnia, że ​​niektóre firmy odrzucają płatności w lokalnej walucie.

Zachowania spekulacyjne spowodowały również wzrost wyceny terminowych kursów walutowych, napędzając w ten sposób presję inflacyjną, która następnie zwiększa popyt na dolary amerykańskie.

Wraz z wejściem cyfrowych tokenów opartych na złocie jako zarówno aktywów inwestycyjnych jak i środków płatniczych, pozwala Bankowi Rezerw Zimbabwe utrzymać wymienialność tokenów po ustalonej cenie złota, broniąc tym samym kursu wymiany.

Zimbabwe będzie pierwszym krajem na świecie, który wyemituje cyfrową walutę opartą na złocie.

 

zródło: zimbabwesituation.com