Komisja Teksasu uchwaliła ustawę o utworzeniu stanowej waluty cyfrowej opartej na złocie i srebrze.

Komisja Texas House w dniu 2 maja 2023 uchwaliła ustawę o utworzeniu cyfrowej waluty opartej na złocie i srebrze. Przyjęcie tej ustawy oznaczałoby stworzenie elektronicznego system dla użytkowników do zawierania transakcji i płacenia za pomocą cyfrowej waluty, a także umożliwiłoby im dokonywanie wykupu złota i srebra. Prawdopodobnie stworzyłoby to realną alternatywę dla cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) i przygotowało by grunt pod podważenie monopolu Rezerwy Federalnej na emisje pieniądza.

2 maja 2023 roku Komisja Spraw Stanowych Izby Reprezentantów przyjęła HB4903 stosunkiem głosów 7 do 6. HB4903 czeka teraz na wyznaczenie terminu głosowania w Izbie.

Członek Izby Reprezentantów Mark Dorazio przedstawił HB4903 w dniu 10 marca i od tego czasu zdobył ponadpartyjną koalicję 42 zwolenników. Kontroler stanu musiałby zapewnić emisję złota i srebra, a także wdrożyć cyfrowe waluty, które byłyby w 100% zabezpieczone złotem i srebrem oraz w 100% wymienialne na gotówkę, złoto lub srebro.

Fizyczne złoto i srebro zabezpieczające walutę cyfrową byłyby przechowywane w funduszu powierniczym Texas State Bullion Depository.

Zwolennicy tej ustawy w Teksasie stworzyli stronę internetową, aby móc wyrazić spoje poparcie dla ustawy, która niedługo trafi do Izby na debatę i głosowanie.

Projekt ustawy o stworzeniu z złota i srebra prawnego środka płatniczego w Texasie jest jednym z kilku projektów ustaw przedstawionych w tym roku do teksańskiej legislatury mających na celu stworzenie zabezpieczonej waluty.

Stworzenie emitowanej przez stan waluty cyfrowej zabezpieczonej złotem i srebrem stworzyłoby konkurencję walutową z banknotami Rezerwy Federalnej i podważyłoby monopol Fed na pieniądz. Zapewniłoby to również solidnego konkurenta wspieranego faktycznym zabezpieczonym pieniądzem, gdyby Rezerwa Federalna chciała wdrożyć cyfrową walutę banku centralnego.

Profesor William Greene, ekspert w dziedzinie konstytucyjnego środka płatniczego powiedział w artykule dla Instytutu Misesa, że kiedy ludzie w wielu stanach faktycznie zaczęliby używać złota zamiast banknotów Rezerwy Federalnej skutecznie zniweczy to Rezerwę Federalną i zakończy monopol rządu federalnego na pieniądz.

„Z czasem, gdy mieszkańcy stanu zaczną używać zarówno banknotów Rezerwy Federalnej, jak i srebrnych i złotych monet fakt, że zachowują one swoją wartość bardziej niż banknoty Rezerwy Federalnej doprowadzi do efektu 'odwrotnego prawa Greshama’, gdzie dobry pieniądz (złote i srebrne monety) wyprze zły pieniądz (banknoty Rezerwy Federalnej).” – William Greene

Prawo Greshama mówi, że „złe pieniądze wypierają dobre”. Na przykład, kiedy rząd Stanów Zjednoczonych zastąpił srebrne ćwierćdolarówki i dziesięciocentówki monetami wykonanymi głównie z mniej wartościowej miedzi, tanie monety wyparły z obiegu srebro. Ludzie gromadzili bardziej wartościowe srebrne monety i wydawali mniej wartościowe miedziane pieniądze. Jak więc odwrócić działanie Greshama?

Kluczem jest ułatwienie korzystania ze złota w codziennych transakcjach. Powodem dla którego zły pieniądz wypiera dobry jest to, że rządy stawiają bariery przed używaniem zdrowego pieniądza w codziennym życiu. To sprawia, że wydawanie złota jest bardziej kosztowne i zachęca do gromadzenia zapasów. Kiedy usuwa się bariery, wyrównuje się szanse i pozwala złotu i srebru konkurować łeb w łeb z banknotami Rezerwy Federalnej. Na równych warunkach złoto za każdym razem wygra z pieniądzem fiducjarnym.

 

zrodło: schiffgold.com