Ghana – eCedi zwiększy integrację finansową na obszarach wiejskich.

Pierwszy zastępca banku centralnego Ghany, Maxwell Opoku-Afari jest optymistycznie nastawiony do potencjału waluty cyfrowej eCedi. Uważa, że zwiększy to integracje finansowej zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Według niego wdrożenie cyfrowej waluty eCedi pomoże również stworzyć historię transakcji z której mogliby również korzystać podmioty komercyjne za zgodą do samodzielnego oferowania produktów.

Przemawiając na szczycie Payments Canada Summit 2023, który odbył się w Toronto, Maxwell Opoku-Afari powiedział, że banki centralne muszą pamiętać, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) jest przede wszystkim walutą, a nie portfelem dla kanału, dodając „który musi być projektem skoncentrowanym na człowieku, który musi być zaprojektowany w kontekście swojego kraju i musimy mieć świadomość, że proces ten wymaga dużych nakładów”.

Podkreślił również znaczenie badania cyfrowej waluty, najpierw testy, później wdrożenie: „Nigeria przeszłą prosto do wdrożenia CBDC. I kocham ich za to, że to zrobili, ale my nie możemy tak tego zrobić”. – powiedział Maxwell Opoku-Afari.

W 2022 r. Ghana rozpoczęła fazę pilotażową detalicznego CBDC przed wdrożeniem badając wersję eCedi zarówno online, jak i offline. Kraj od kilku lat agresywnie realizuje program cyfryzacji sektora finansowego, dążąc do zwiększenia integracji finansowej i większego wzrostu gospodarczego.

W ramach opracowywaniu projektu eCedi bank zdecydował się na przeprowadzenie pilotażu w trzech lokalizacjach – Akrze, Tarkwie i Sefwi Asafo. Podczas gdy w dwóch pierwszych lokalizacjach badano przypadki użycia płatności online, w Sefwi Asafo przeprowadzono testy płatności trybu offline.

Wyjaśniając znaczenie eksploracji CBDC offline, Maxwell Opoku-Afari powiedział, że „każda waluta musi być dostępna dla wszystkich Ghańczyków bez względu na to, gdzie się znajdują”.

„I chociaż w Ghanie odsetek osób posiadających formalne konta bankowe gwałtownie wzrósł w ciągu ostatniej dekady prawie jedna trzecia populacji nadal nie ma konta bankowego” – dodał Maxwell Opoku-Afari.

Opoku-Afari dodał również, że bank Ghany zdecydował się również na system oparty na tokenach, a nie na kontach, wybijając tokeny eCedi, a następnie dystrybuując je za pośrednictwem podmiotów komercyjnych, jednego dostawce usług mobilnych, dwóch banków i dwóch PSP.

W pilotażach online uczestnicy korzystali z istniejących aplikacji bankowych i obejmowały one płatności P2P, płatności z portfela do banku oraz płatności handlowe i rachunki.

 

źródło: myjoyonline.com