Liechtenstein planuje zezwolić na używanie bitcoinów do płacenia za usługi państwowe.

Premier Liechtensteinu Daniel Risch ogłosił, że kraj planuje zezwolić na używanie bitcoinów do płacenia za niektóre usługi państwowe. Możliwość ta będzie dostępna w najbliższej przyszłości.

„Nadchodzi opcja płatności za pomocą Bitcoina” – powiedział Daniel Risch w niedzielnym wywiadzie dla Handelsblatt.

Nie podano jednak konkretnego terminu. Liechtenstein planuje przyjmować depozyty bitcoinów i natychmiast wymieniać je na walutę narodową franka szwajcarskiego, aby uniknąć ryzyka związanego z wahaniami kryptowalut.  Risch nie wykluczył również możliwości inwestowania środków publicznych w bitcoin w przyszłości. Kraj posiada obecnie rezerwę budżetową w wysokości 2,2 mld franków szwajcarskich (około 2,2 mld euro) co stanowi 2,5-krotność rocznego budżetu.

„Kryptowaluty takie jak Bitcoin są nadal zbyt ryzykowne. Ale ta ocena może się oczywiście zmienić” – powiedział Daniel Risch.

W zeszłym roku Bank Księstwa Liechtensteinu umożliwił swoim klientom dostęp do inwestycji w kryptowaluty. Warunkiem jest to, aby klienci mieszkali w Liechtensteinie lub Szwajcarii i byli klasyfikowani jako profesjonalni inwestorzy lub byli klientami zewnętrznego podmiotu zarządzającego aktywami.

W kwietniu Parlament Europejski zatwierdził projekt ustawy regulującej kryptowaluty w Unii Europejskiej (MiCA), która ustanowiłaby jasne standardy dla branży i będzie chroniła inwestorów kryptowalutowych. Politycy poparli również osobną ustawę, która wymagałaby od dostawców usług związanych z wirtualnymi aktywami (VASP) identyfikacji swoich klientów dokonujących jakichkolwiek transferów środków w celu zapobiegania praniu brudnych pieniędzy.

 

źródło: reuters.com

 

*Artykuł nie ma na celu zachęcić do inwestycji w krypotowaluty.