Kanada – Maxime Bernier mówi „NIE” cyfrowej walucie „kontroli” rządu nad obywatelami.

Bank centralny Kanady rozpoczął w poniedziałek pierwsze konsultacje społeczne online pytając Kanadyjczyków o sposób wykorzystania cyfrowej waluty oraz funkcje bezpieczeństwa i prywatności. Internauci zareagowali nieprzychylnie wobec cyfrowej waluty, wielu z nich powiedziało zdecydowane „NIE” w komentarzach na platformach społecznościowych banku centralnego Kanady.

Bank Kanady rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie dolara cyfrowego.

Podobnego zdania jest Maxime Bernier lider Konserwatywnej Partii Kanady, który uważa, że „cyfrowa waluta pozwoli bankowi Kanady – organizacji rządowej poznać szczegóły wszystkich naszych transakcji. Niezależnie od tego, czy bank centralny poważnie traktuje ochronę naszej prywatności, czy też nie, rząd Kanady będzie miał wszystkie te scentralizowane informacje do swojej dyspozycji, jeśli będą chcieli je wykorzystać.

„Czy możemy im ufać po tym, jak Chrsytia Freeland zamroziła konta bankowe podczas Konwoju Wolności? Po tym, jak wydrukowali setki miliardów, aby sfinansować gigantyczne deficyty Trudeau? NIE!” – powiedział Maxime Bernier.

Bernier uważa, że cyfrowa waluta pozwoliłaby kontrolować na co mogłyby być wydawane pieniądze przez rząd dzięki swojej programowalnośći.

„Bank będzie mógł np. zaprogramować jednostki waluty tak, żebyśmy mogli wydawać je tylko na niektóre pozycje, a na inne nie, np. te odpowiedzialne za nielubianą przez rząd emisję dwutlenku węgla” – powiedział Maxime Bernier .

W przeciwieństwie do gotówki transakcje cyfrowe pozostawiają ślad. Transakcje CBDC muszą być zgodne z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, podczas gdy kryptowaluty nie.

„CBDC ułatwi uniemożliwienie przekazywania pieniędzy na pewne cele, które nie podobają się rządowi – jest to realna możliwość po zamrożeniu kont bankowych podczas Konwoju Wolności w zeszłym roku. Cyfrowa waluta będzie najsilniejszym narzędziem w zestawie rządu do kontrolowania populacji i byłoby skrajną naiwnością wierzyć, że nigdy jej nie wykorzystają”.

Zdaniem Banku Kanady cyfrowa waluta nie jest potrzebna dopóki nie zaobserwują ostrzejszego spadku płatności gotówkowych lub znacznego wykorzystania prywatnych kryptowalut, które są zagrożeniem dla obecnego systemu finansowego. W poniedziałek bank zobowiązał się do nie wycofywania gotówki, niezależnie od tego, jak potoczy się dalszy temat cyfrowej waluty.

„Bank Kanady robi wszystko, co konieczne, aby ostatecznie wprowadzić cyfrową walutę, nawet jeśli wciąż temu zaprzeczają, że chcą” – powiedział Rebel News lider Konserwatywnej Partii Kanady Maxime Bernier.

 

źródło: rebelnews.com