Ron DeSantis podpisał ustawę zakazującą używania cyfrowej waluty CBDC na Florydzie.

Gubernator Ron DeSantis podpisał w piątek ustawę, która zakazuje używania cyfrowej waluty banku centralnego na Florydzie. Cyfrowa waluta Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych nie będzie traktowana na Florydzie jako legalny środek płatniczy na mocy Jednolitego Kodeksu Handlowego (UCC) Florydy. Nowe prawo zakazuje również używania CBDC emitowanych przez inne kraje.

Ron DeSantis powiedział, że do działania zachęciły go badania administracji prezydenta USA Joe Bidena nad nową cyfrową technologią finansową. Gubernator Florydy od początku był przeciwnikiem CBDC, wielokrotnie podkreślał, że cyfrowa waluta umożliwi kontrole i nadzór przez rząd. CBDC dałoby rządowi możliwość wglądu w całą aktywność konsumencką.

„Przyjrzeliśmy się temu i powiedzieliśmy […], że nie zamierzamy dodawać waluty cyfrowej banku centralnego do naszego kodeksu handlowego, ale powiedzieliśmy również […], że musimy dodać zabezpieczenie mieszkańcom Florydy przed tym, a więc umieścimy w Jednolitym Kodeksie Handlowym, że CBDC jest czymś, czego nie uznajemy”. – powiedział Ron DeSantis.

Rezerwa Federalna nie podjęła jeszcze żadnych decyzji o emisji CBDC w USA. Na razie w lipcu planuje uruchomić usługę FedNow, która umożliwi płatności w czasie rzeczywistym.

Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2023 roku.

 

żródło: cointelegraph.com