Na Węgrzech testują cyfrową walutę banku centralnego w grupie wiekowej 8-14 lat.

Węgierska aplikacja mobilna MNB Diákséf, która skierowana jest przede wszystkim na grupę wiekową 8-14 lat umożliwia już korzystanie najmłodszym z cyfrowej waluty banku centralnego. Odnowiona wersja umożliwia już transfer pieniędzy na konto bankowe oraz dokonywanie zakupów za pomocą płatności z kodem QR SimplePay Instant Transfer we wszystkich miejscach w których wprowadzono już rozwiązanie płatnicze SimplePay Instant Transfer.

Pierwsza wersja aplikacji została udostępniona we wrześniu 2020 roku. Diákszéf zaczął od idei dostarczania treści edukacyjnych dzieciom w wieku szkolnym za pomocą quizów. Rozbudowana wersja poszerza wiedzę na temat finansów, cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju, a także wprowadza ich w świat bankowości mobilnej.

Konto w aplikacji, aby umożliwić korzystanie dziecku muszą otworzyć rodzice, którzy później mogą monitorować saldo i transakcje finansowe swoich dzieci, a nawet ustalać limity transakcji.

MNB Diákszéf będąca wspólną inicjatywą Narodowego Banku Węgier (MNB) i Pénziránytű Alapítvány jest jednocześnie pilotażowym projektem Narodowego Bank Węgier związanym z cyfrowym pieniądzem banku centralnego, który powstał we współpracy z węgierskimi firmami FinTech i bankami komercyjnymi.

 

źródło: profitline.hu