Cyfrowa waluta nie rozwiązuje żadnego problemu obecnej bankowości wg Neel Kashkari (Fed Minneapolis).

Neel Kashkari, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Minneapolis wziął udział we wczorajszej konferencji Minnesota Transportation Conference and Expo. Oprócz tematów związanych z gospodarką nie mogło zabraknąć tematu cyfrowej waluty. Prezes oddziały Fed w Minneapolis bardzo sceptycznie podchodzi do cyfrowej waluty. Wg niego cyfrowa waluta nie rozwiązuje żadnego problemu obecnej bankowości i niczym nie różni się od obecnych systemów płatności.

Niezależnie od tego, czy jest to Bitcoin, czy waluta cyfrowa, nikt nie był w stanie określić, jaki problem faktycznie rozwiązuje. […] Mogę teraz wysłać każdemu w tej sali 5 dolarów za pomocą Venmo, PayPal lub Zell. […] Więc co takiego może zrobić cyfrową walutą banku centralnego, czego nie możesz zrobić za pomocą Venmo?” – powiedział Neel Kashkari.

Cyfrowa waluta jest bardziej przedstawiana w początkowej fazie jako system płatności niż warunkowy pieniądz. Nie gwarantuje nam żadnej innowacji z perspektywy użytkownika niż obecna bankowość, nawet jeśli dochodzi do tego stwierdzenie, że jest emitowana przez bank centralny, więc pieniądze są dużo bardziej bezpieczniejsze niż w prywatnym banku, bo nie ma opcji, żeby przepadły tylko patrząc na to, że mają być limity cyfrowego portfela można powiedzieć, że gwarantuje nam do tylko limitowanej kwoty np. 3000 euro w przypadku cyfrowego euro. Większe sumy pieniędzy i tak musiałyby pozostać na koncie bankowym, gdzie również do pewnej, ale dużo większej kwoty (100 tys. euro) jest depozyt gwarantowany.

Jeśli chodzi o kwestie związane z przelewem patrząc na czas realizacji standardowego przelewu, który maksymalnie dotrze do odbiorcy maksymalnie następnego dnia w przypadku przelewu w cyfrowej walucie pieniądze od razu znalazłyby się na koncie odbiorcy. Tutaj musimy dodać ważną kwestie i jest nią ISO2022, który zmienia obecny system rozliczeni międzybankowych i ma zostać wdrożony w większości krajów do 2025 roku, wtedy również tradycyjna bankowość zrówna się z cyfrową formą pieniądza i również przelewy bankowe będą realizowane w trybie natychmiastowym. Przelewy w cyfrowej walucie będą prawdopodobnie bezpłatne, ale jako, że bank jest tylko pośrednikiem, który udostępnia nam cyfrowy portfel będziemy musieli nadal ponosić koszty prowadzenia konta w prywatnym banku.

Jedyną innowacja, ale to bardziej dla rządu czy banku, a w przypadku użytkownika wadą byłoby programowość: „Rząd mógłby nałożyć na konto ujemne odsetki. Nie możesz tego zrobić w Venmo i nie chcemy tego zrobić w Fed.” – powiedział Neel Kashkari. Dodał, że CBDC ułatwiłoby również bezpośrednie opodatkowanie konta.

Teoretycznie rząd mógłby monitorować każdą twoją transakcję za pomocą cyfrowej waluty banku centralnego” jak zrobiły to Chiny, powiedział jednak: „Nie bylibyśmy za tym w Rezerwie Federalnej”.

Podzielam wiele twoich obaw dotyczących prywatności” – powiedział Kashkari, zwracając się do osoby, która zadała pytanie. „Nie mamy żadnego interesu w naruszaniu prywatności Amerykanów w Rezerwie Federalnej.” – dodał Neel Kashkari.