Wenezuela popiera inicjatywę cyfrowej waluty opartej na złocie wdrożonej w Zimbabwe w walce z dedolaryzacją.

Wenezuela musi dołączyć się do inicjatywy dedolaryzacji świata” powiedział prezydent południowoamerykańskiego kraju Nicolas Maduro. Popiera on inicjatywę afrykańskiego kraju Zimbabwe, który wdrożył cyfrową walutę opartą na złocie w ramach walki z dolarem amerykańskim oraz inflacją.

W swoim przemówieniu prezydent Wenezueli z dużym zadowoleniem przyjął inicjatywę Zimbabwe dotyczącą wprowadzenia cyfrowej waluty opartej na złocie i powierzył swojemu gabinetowi zbadanie tej inicjatywy, która jego zdaniem „wnosi niezbędny wkład w proces dedolaryzacji światowego handlu.

Szef państwa zaznaczył, że dolar nadal jest walutą rezerwową i globalnym systemem finansowym, co pozwala rządowi USA nakładać sankcje na inne kraje, takie jak Chiny, Rosja, Indie, Iran, Wenezuela czy Kuba.

Przychodzi czas, kiedy świat się zaczyna się męczyć i pojawiają się nowe potęgi gospodarcze” – powiedział Maduro i zasugerował przejście w kierunku alternatywnych mechanizmów „w których waluta nie jest używana do zniewalania narodów”.

Ponadto Maduro powiedział, że jego rząd przeanalizuje alternatywy, które będą zaproponowane przez grupę gospodarek wschodzących BRICS (składającą się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA) omawiane na szczycie zaplanowanym na 22 sierpnia w Johannesburgu, a także takie jak implementacja kryptowalut.

Rosja mówi o perspektywach stworzenia nowej waluty przez kraje BRICS.

W Ameryce Łacińskiej kraje takie jak Brazylia i Argentyna podpisały umowy z Chinami o wykorzystywaniu juana w handlu. Tymczasem w Boliwii rząd Luisa Arce potwierdził, że rozważa włączenie się w trend dedolaryzacji, który kształtuje się także w niektórych krajach azjatyckich i afrykańskich.

 

źródło: hispantv.com

 

Cyfrowe złote tokeny od jutra dostępne w Zimbabwe.