Australia – pierwsza transakcja walutowa przy użyciu CBDC w ramach pilotażu eAUD.

Australia pomyślnie przeprowadziła swoją pierwszą transakcję walutową przy użyciu eAUD w ramach programu pilotażowego potencjalnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) tego kraju.

W oświadczeniu dostawca infrastruktury blockchain, firma Canvas poinformował, że 17 maja czasu lokalnego zarządzający funduszami kryptowalutowymi DigitalX i TAF Capital przeprowadzili transakcję eAUD z tokenem stablecoin USD Coin (USDC).

Canvas poinformował, że transakcja została rozliczona natychmiastowo i określił ją jako sukces w porównaniu z tak zwanymi „powolnymi, drogimi i podatnymi na błędy” tradycyjnymi sieciami wymiany walut i przekazów pieniężnych.

Handel walutami był częścią serii testów, które są obecnie w toku, podczas gdy kraj bada możliwe przypadki użycia CBDC. Program pilotażowy został uruchomiony przez Bank Rezer Australii (RBA) we współpracy z finansowym instytutem badawczym Digital Finance Cooperative Research Center (DFCRC).

Transakcja walutowa była częścią serii testów, które są obecnie w toku, ponieważ kraj bada możliwe przypadki użycia CBDC. Program pilotażowy został uruchomiony przez Bank Rezerw Australii (RBA) we współpracy z instytutem badań finansowych Digital Finance Cooperative Research Centre (DFCRC).

W teście Canvas zbadano wykorzystanie eAUD w stokenizowanych rozliczeniach walutowych, co może wskazywać na korzyści płynące z korzystania z CBDC w porównaniu z walutami fiducjarnymi i istniejącymi platformami rozliczeniowymi.

Transakcja została przeprowadzona w zdecentralizowanej aplikacji na „Connect” Canvas — warstwie Ethereum 2, która wykorzystuje technologię roll-up StarkWare z wiedzą zerową (ZK).

Dyrektor generalny Canvas, David Lavecky nazwał tą transakcję „historyczną” i dodał, że cyfrowy eAUD może potencjalnie sprostać wyzwaniom na rynkach walutowych i przekazów pieniężnych dzięki „skróceniu czasu transakcji, obniżeniu opłat i zapewnieniu bardziej otwartego dostępu”.

W kwietniu w teście pilotażowym przeprowadzony przez bank Australii i Nowej Zelandii (ANZ) badano również wykorzystanie CBDC w handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla .

Inne testowane przypadki użycia obejmują płatności offline, dystrybucję, nadzór, automatyzację podatkową, wykorzystanie w handlu Web3, a nawet aukcje żywego inwentarza.

Pilotaż rozpoczął się 31 marca i ma zakończyć się 31 maja. Raport i ocena różnych przypadków użycia mają zostać opublikowane 30 czerwca.

 

źródło: cointelegraph.com