Raport MFW opisujący pierwszy rok cyfrowej waluty w Nigerii.

Nigeria stała się drugim krajem na świecie, zaraz po Bahamach, które uruchomiło w pełni cyfrową walutę CBDC. 25 października 2021 roku Centralny Bank Nigerii oficjalnie uruchomił detaliczne (osoby fizyczne i firmy) i hurtowe (instytucje finansowe) eNaira.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował raport odnośnie eNaira, cyfrowej waluty Nigerii. Raport przedstawia pierwszy roku użytkowania cyfrowej waluty w Nigerii. eNaira miała poprawić integrację finansową poprzez dotarcie do osób nie posiadających rachunku bankowego oraz ułatwić przekazy pieniężne.

W ciągu 25 dni od uruchomienia detaliczne cyfrowe portfele pobrało 500 tysięcy osób, jednak do końca listopada 2022 roku liczba ta wzrosła tylko do 860 tysięcy osób, zaledwie 0,8 procent aktywnych kont bankowych w Nigerii.

Większość cyfrowych portfeli jest nieaktywna, tylko 1,5 procent użytkowników korzysta minimum raz w tygodniu z usług cyfrowego portfela. W rzeczywistości całkowita liczba transakcji eNaira od momentu powstania (około 802 000) jest mniejsza niż liczba portfeli eNaira, co oznacza, że większość obecnych posiadaczy cyfrowych portfeli nie używała go więcej niż raz po otwarciu portfela.

Początkowo tylko posiadacze konta bankowego mogli otworzyć cyfrowy portfel. Od sierpnia 2022 roku zaszły zmiany, wystarczyło mieć tylko smartfon, aby móc korzystać z eNaira z tą różnicą, że osoby zweryfikowane przez bank posiadają dużo większe limity cyfrowego portfela od osób, które się zarejestrują bez weryfikacji poprzez smartfon.

Raport wspomina, że obecne CBDC nie różni się niczym od obecnych usług bankowych, jeśli chodzi o zastosowanie detaliczne, co jest jedną z przyczyn słabej adopcji eNaira. Jedynie do zaoferowania w Nigerii ma dużo niższe koszty przelewów w porównaniu z innym operatorami przekazów pieniężnych z tym, że jest systemem jednowalutowym i nie da się zrobić transferu np. eNaira – dolar USD.

Nigeria uruchomiła cyfrową walutę na platformie o nazwie „Digital Currency Management System (DCMS)” opracowanej przez Bitt Inc., która wykorzystuje Hyperledger Fabric (open source) jako podstawową sieć transakcyjną lub księgę.

 

źródło: imf.org