Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku i władze monetarne Singapuru – raport z wspólnych badań hurtowych wCBDC płatności transgranicznych.
Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku (NYIC) i władze monetarne Singapuru (MAS) opublikowały raport z badań z wyszczególnieniem wyników wspólnego projektu „Cedar Phase II x Ubin+” (Cedar x Ubin+). W projekcie Cedar x Ubin+ zbadano czy technologię rozproszonej księgi rachunkowej (DLT) można wykorzystać do poprawy wydajności transgranicznych płatności hurtowych i rozliczeń obejmujących wiele walut.
Techniczny eksperyment badawczy opierał się na poprzednich etapach badań NYIC Project Cedar i inicjatywie MAS Ubin+. Zbadano transgraniczne przypadki transakcji stosunkowo niepłynnych walut, które do rozliczenia wymagają jednej lub dwóch walut pośredniczących. Konkretnie Cedar x Ubin+ badał zdolność DLT do ustanowienia łączności między heterogenicznymi symulowanymi księgami walutowymi, zmniejszenia ryzyka rozliczenia i skrócenia czasu rozliczenia. Eksperyment przeprowadzono w środowisku testowym, a hipotetyczne płatności zostały rozliczone za pomocą symulowanych hurtowych walut cyfrowych banku centralnego.
Eksperyment Cedar x Ubin+ pokazała, że technologia DLT może pomóc w ulepszeniu transgranicznych płatności i rozliczeń wielowalutowych. Ustalenia dotyczyły trzech kluczowych problemów związanych z interoperacyjnością i autonomią sieci, rozliczeniami i szybkością:
-Interoperacyjność i autonomia: Eksperyment Cedar x Ubin + połączył różne księgi walutowe banku centralnego, zapewniając elastyczność w projektowaniu i działaniu każdej księgi odpowiedniemu bankowi centralnemu. Umożliwiło to bezpieczne wykonywanie płatności w wielu księgach bez potrzeby centralnego organu rozliczeniowego lub tworzenia wspólnej sieci centralnej.
– Rozliczenie atomowe: symulowane płatności były rozliczane atomowo, co oznacza, że transakcje były rozliczane tylko wtedy, gdy wszystkie etapy łańcucha płatności międzywalutowych zostały pomyślnie wykonane. Poprawiło to pewność rozliczenia, rozwiązując istniejące problemy, takie jak ryzyko kontrahenta.
-Rozliczenie w czasie zbliżonym do rzeczywistego: każdy symulowany scenariusz transakcji był w pełni rozliczy średnio w mniej niż trzydzieści sekund. Umożliwiło to powiadomienie uczestników o zrealizowaniu płatności w ciągu kilku sekund.
Projekt ujawnił nowe obszary badawcze do przyszłych eksperymentów i analiz, w tym dotyczące rentowności rozwiązania sieciowego do zarządzania wolumenami transakcji na dużą skalę z potencjalnym wzrostem płatności rozliczanych na sekundę i zaangażowaniem dodatkowych walut wspieranych przez odpowiadające im księgi banku centralnego.
Project Cedar to wieloetapowy projekt badań technicznych oceniający potencjalne zastosowania rozwiązań technologii finansowych w celu poprawy efektywności hurtowych płatności transgranicznych. Faza I projektu Cedar wykazała, że płatności hurtowe oparte na księdze DLT mogą poprawić szybkość i bezpieczeństwo transakcji transgranicznych.
Projekt Ubin+ to inicjatywa władz monetarnych Singapuru skoncentrowana na hurtowej łączności walut cyfrowych z międzynarodowymi partnerami w celu poprawy efektywności transgranicznych rozliczeń walutowych i pomyślnego połączenia z różnymi sieciami finansowymi DLT i innymi niż DLT w przyszłości. Skupia się na badaniu modeli biznesowych i struktur zarządzania dla transgranicznych rozrachunków walutowych, opracowywaniu standardów technicznych i infrastruktury dla łączności transgranicznej, interoperacyjności i rozliczeń atomowych oraz ustanawianiu wytycznych politycznych dotyczących transgranicznej łączności z infrastrukturą waluty cyfrowej.
źródło: mas.gov.sg