W USA przedstawiają ustawę, która zabrania wprowadzenia cyfrowej waluty (CBDC) bez zgody Kongresu.

Przedstawiciel partii Republikańskiej, French Hill z Arkansas oraz przedstawiciel partii Demokratycznej, Jake Auchincloss z Massachusetts przedstawili w tym tygodniu ustawę nazwaną „Power of the Mint Act„, która zabrania wprowadzenia cyfrowej waluty (CBDC) bez zgody Kongresu.

Implikacje dla dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej oraz dla krajowej polityki fiskalnej i monetarnej amerykańskiego CBDC są przedmiotem gorących dyskusji ekspertów. Nie powinno jednak budzić kontrowersji to, że Rezerwa Federalna, Skarb Państwa i wszystkie inne agencje wykonawcze nie mogą wprowadzić CBDC bez wyraźnej zgody Kongresu.” – powiedział Jake Auchincloss.

Jake Auchincloss przyznaje, że urzędnicy federalni oświadczyli wcześniej, że nie wprowadzą CBDC bez zgody Kongresu. Dodaje jednak, że prawo jest nadal konieczne, dlatego też przedstawia razem z Hillem ustawę „Power to Mint Act„.

Chociaż Fed rozumie, że nie może wprowadzić CBDC bez zgody Kongresu, niektórzy komentatorzy nadal sugerują, że ustawodawstwo może nie być konieczne. Są w błędzie. Twórcy Konstytucji rozumieli znaczenie silnej i stabilnej waluty krajowej, dlatego też przyznali Kongresowi wyłączne prawo do bicia monet i regulowania ich wartości.

Kongres nie może zrzec się tego uprawnienia, dlatego przedstawiam ustawę Power to Mint Act. Ta ustawa wyraźnie zabrania Rezerwie Federalnej i Departamentowi Skarbu wydawania CBDC bez zezwolenia Kongresu.” – powiedział Jake Auchincloss

French Hill (przewodniczący podkomisji ds. zasobów cyfrowych), który wspólnie przedstawił ustawę, mówi, że „uważamy, że zgodnie z Konstytucją władza (wprowadzenia CBDC) spoczywa na Kongresie i narodzie amerykańskim, a nie na niewybranych biurokratach„.

French Hill powiedział, że słyszał od swoich wyborców obawy, że CBDC może zagrozić ich wolności finansowej i zostać wykorzystane do inwigilacji przez rząd.

Zazwyczaj moi wyborcy z centralnego Arkansas dzwonią do mojego biura w sprawie zasobów cyfrowych tylko wtedy, gdy obawiają się, że Wujek Sam użyje cyfrowej waluty banku centralnego do monitorowania, gdzie wydają pieniądze i ile, a ostatecznie zablokuje im możliwość korzystania z systemu bankowego i płatniczego.” – powiedział French Hill.

źródło: dailyhodl.com

 

 

Ustawa zakazująca emisję CBDC w USA ma coraz większe poparcie.