Ponad 10 stanów w USA w tym roku chce ustanowić złoto i srebro prawnym środkiem płatniczym.

W USA coraz więcej stanów wprowadza ustawy traktujące złoto i srebro prawnym środkiem płatniczym. W zeszłym tygodniu Alaska była 10 stanem w tym roku, który rozpoczął pracę nad przywróceniem standardu złota i srebra jako oficjalnego środka płatniczego w swoim stanie. Arkansas był pierwszym stanem w USA w tym roku, który ustanowił złoto i srebro prawnym środkiem płatniczym w swoim stanie. Do tego w kilkunastu stanach (m.in. Oregon, Minnesota, Kentucky, Wisconsin, Maine, Iowa, New Jersey) trwają pracę nad zwolnieniem podatkowym od sprzedaży złota i srebra. W Utah, Oklahoma, Wyoming złoto i srebro wcześniej było już zatwierdzone jako prawny środek płatniczy.

W ostatnich dziesięcioleciach monetarne złoto i srebro oraz dolary wymienialne na złoto i srebro zostały wyparte przez banknot Rezerwy Federalnej jako walutę Ameryki. Jednak coraz większa liczba obywateli USA zdaje sobie sprawę, że posiadanie złota lub srebra jako formy oszczędności/płatności może pomóc w ochronie przed trwającą dewaluacją banknotu Rezerwy Federalnej.

Posunięcie to pomaga również przygotować na wypadek nieprzewidzianego załamania finansowego oraz jako alternatywa dla cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Dodatkowo te działania są ważnymi krokami w kierunku obalenia Rezerwy Federalnej, która ma monopol na pieniądze, a także zmniejszenia zależności finansowej od rządu federalnego.

Banki centralne na całym świecie kupują złoto, aby zmniejszyć swoją zależność od dolara amerykańskiego. W ubiegłym roku banki centralne na całym świecie kupiły 1136 ton złota. Był to najwyższy poziom zakupów netto odnotowany od 1950 r. Wśród kupujących złoto były banki m.in. z Turcji, Egiptu, Chin i Kataru. Jednak według Światowej Rady Złota banki centralne nie zgłosiły publicznie około dwóch trzecich złota, które kupiły w zeszłym roku.

W obecnej chwili stokenizowane złoto dzięki technologi blockchain może być wykorzystywane do płatności łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej. Nie trzeba nosić przy sobą żadnych sztabek/monet złota czy srebra, a przy tym można je podzielić na dużo mniejsze wolumeny niż w przypadku sztabek/monet. Przykładem tego jest Zimbabwe, które wprowadziło najpierw złote monety, a później złote cyfrowe token zabezpieczone złotem. Cena fizycznej monety wynosiła 1823,8 dolarów USD, natomiast w formie cyfrowej można było nabyć już za 10 dolarów USD. Nad podobnym rozwiązanie zastanawiają się również kraje BRICS, które mają omówić dokładnie temat cyfrowej waluty zabezpieczonej złotem lub innymi towarami na sierpniowym szczycie w RPA.

Arkansas
Gubernator Arkansas, Sarah Huckabee Sanders, podpisała ustawę „House Bill 1718„, która ustanawia złoto i srebro prawnym środkiem płatniczym w stanie. Nowe prawo skutecznie uchyla również państwowy podatek od zysków kapitałowych ze złota i srebra. Uchwalenie tej ustawy zmniejszy część obciążeń podatkowych inwestorów i uczyni krok w kierunku traktowania metali szlachetnych jako pieniądza, a nie towaru. Ustawa wejdzie w życie 6 lipca 2023 r.

Alaska
Reprezentant partii Republikańskiej z Big Lake, Kevin McCabe przygotował ustawę „House Bill 3„, która ustanowiłaby złoto i srebro prawnym środkiem płatniczym na Alasce. Pomysł Kevinowi McCabe zasugerował jeden z jego wyborców, ponieważ nie ufa on krajowemu systemowi bankowemu.

Idaho
Ustawa „Housse BIil NO. 180” zezwoliłaby, ale nie wymagała od Skarbnika Stanu na przechowywanie stanowych funduszy w fizycznym złocie i srebrze, aby pomóc zabezpieczyć aktywa stanowe przed ryzykiem inflacji i zawirowań finansowych lub w celu osiągnięcia zysków kapitałowych mierzonych dewaluacją banknotów Rezerwy Federalnej.

Kansas
Projekty ustaw „HB 2405 i SB 303” uczyniłby złoto i srebro prawnym środkiem płatniczym oraz wyeliminowałyby podatek od zysków kapitałowych od złota i srebra. Ponadto HB 2405 zawiera przepis, który umożliwiłby uznanie złotych i srebrnych monet innych niż amerykańskie za prawny środek płatniczy, co dodatkowo osłabiłoby kontrolę Fed.

Karolina Południowa
Gdyby ustawa „SC H3080” została uchwalona, ​​oficjalnie uznałaby złote i srebrne monety za prawny środek płatniczy w stanie oraz „House Bill 3081” zwalniałaby złoto, srebro, platynę lub dowolną kombinację tych sztabek z podatków od zysków kapitałowych.

Montana
Ustawa „House Bill NO. 620” uczyniłaby złoto i srebro prawnym środkiem płatniczym w stanie.

Missouri
Ustawę „MO SB100” przygotował senator William Eigel, aby dać możliwość obywatelom prawo do używania złota i srebra jako prawnego środka płatniczego.

Teksas

Komisja Teksasu uchwaliła ustawę o utworzeniu stanowej waluty cyfrowej opartej na złocie i srebrze.

Tennesse
Jeśli zostaną uchwalone ustawy „SB 311 i HB 1481” Tennesse oficjalnie uzna złoto i srebro za prawny środek płatniczy w swoim stanie, co będzie dużym krokiem w kierunku powrotu do przestrzegania konstytucji i traktowania złota i srebra jako waluty.

Wirginia Zachodnia
Chris Pritt przygotował ustawę „House Bill 2333„. Prawo to ustanowiłoby złoto i srebro prawnym środkiem płatniczy w Wirginii Zachodniej, a także stworzyłby ulgę podatkową na wykorzystanie złota i srebra w Zachodniej Wirginii do podatków stanowych.

Wyoming
Projekt ustawy „SF0101”  jest poprawką do ustawy zatwierdzonej podczas sesji legislacyjnej Wyoming w 2022 roku, ustawy o prawnych środkach płatniczych Wyoming, która zatwierdziła złoto i srebro jako środek płatniczy oraz zniosła podatki od złota i srebra.

Poprawka wniesiona przez Boba Ide wymagałaby od stanu przygotowania się do przyjmowania płatności podatkowy w złocie lub srebrze. Wymaga również od skarbnika Wyoming ustalenia bieżącego kursów wymiany w tym celu oraz przechowywania i inwestowania w złoto.

 

Wenezuela popiera inicjatywę cyfrowej waluty opartej na złocie wdrożonej w Zimbabwe w walce z dedolaryzacją.