Rosja – Ustawa o cyfrowym rublu ma zostać przyjęta w czerwcu.

Anatolij Aksakow, przewodniczący Komitetu do spraw Rynku Finansowego Dumy powiedział, że niższa izba parlamentu może rozpatrzyć w drugim i trzecim czytaniu projekt ustawy o wprowadzeniu cyfrowego rubla już w czerwcu.

Mamy projekt ustawy o cyfrowym rublu, który jak się spodziewam zostanie przyjęty podczas wiosennej sesji. Został już przyjęty w pierwszym czytaniu. Tak więc w czerwcu w drugim i trzecim czytaniu powinien zostać przyjęty.” – powiedział Anatolij Aksakow.

W pierwszym czytaniu posłowie przyjęli projekt ustawy na początku marca. Pierwotnie zaplanowane na 1 kwietnia 2023 roku uruchomienie programu pilotażowego cyfrowego rubla nie odbyło się ze względu na braki regulacyjne. Wcześniej Bank Centralny Rosji podkreślił, że testowanie cyfrowego rubla na rzeczywistych transakcjach rozpocznie się dopiero po przyjęciu odpowiednich ram regulacyjnych.

Status operatora platformy cyfrowego rubla zostanie przypisany Bankowi Centralnemu Rosji. Ponadto Bank Centralny Rosji będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyfrowego rubla, organizację i zapewnienie funkcjonowania platformy cyfrowego rubla.

 

źródło: tass.ru