Bank Centralny Rosji ostrzegł przed „zarażeniem” kryptowalutami całego systemu finansowego Rosji.

Na Euroazjatyckim Forum Ekonomicznym Ksenia Judajewa oświadczyła, że Bank Centralny Rosji wspiera wykorzystanie aktywów cyfrowych w rozliczeniach transgranicznych w ramach zagranicznej działalności gospodarczej. Mieszkańców Rosji trzeba jednak chronić przed nadmiernym entuzjazmem związanym z kryptowalutami.

Konieczne jest wykorzystywanie kryptowalut w rozliczeniach transgranicznych w ramach zagranicznej działalności gospodarczej (FEA) w taki sposób, aby nie doprowadziło to do ich rozprzestrzenienia się w całym rosyjskim systemie finansowym.

Naszym głównym warunkiem jako Bank Centralny jest to, aby tworzenie takich platform nie doprowadziło do infekcji naszego systemu finansowego kryptowalutami i nie powodowało poruszenia w społeczeństwie związanego z chęcią posiadania takich surogatów.

Zawsze byliśmy, jesteśmy i pozostajemy przeciwni zachęcaniu, ogólnie zezwalaniu na używanie kryptowalut w Rosji, ale uważamy, że kryptowaluty i aktywa cyfrowe mogą być wykorzystywane w handlu międzynarodowym.” – powiedziała Ksenia Judajewa.

Dodała, że ​​w Rosji wpłynął projekt ustawy, dzięki któremu będzie można uregulować pewną liczbę transakcji z aktywami cyfrowymi dokonywanych przez uczestników handlu zagranicznego. Same rozliczenia będą przeprowadzane za pośrednictwem specjalnej autoryzowanej organizacji, która zapewni realizację transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut.

Rosja proponuje stworzenie własnych giełd kryptowalut.

Pod koniec kwietnia przewodniczący Rady Ekspertów w ramach grupy roboczej ds. legislacyjnej regulacji kryptowalut w Dumie Państwowej, Andriej Lugovoy powiedział , że Rosja mogłaby stworzyć własne giełdy kryptowalut, na których obywatele mogliby przeprowadzać transakcje. Według niego eksperci rynkowi również zgadzają się z tą opinią.

 

źródło: interfax.ru