Komisja Europejska przedstawi wkrótce projekt legislacyjny cyfrowego euro.

W środę na uroczystości z okazji 25. rocznicy powstania Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula do von der Leyen powiedziała, że Komisja Europejska przedstawi wkrótce projekt legislacyjny cyfrowego euro.

Wspólnie z Europejski Bankiem Centralnym pracujemy nad cyfrową wersją euro, która uzupełni nasze banknoty i monety.[…] Cyfrowe euro musi zdobyć zaufanie obywateli i przedsiębiorstw. W tym duchu Komisja wkrótce przedstawi projekt ram prawnych dla europejskiej waluty cyfrowej” – powiedziała Ursula do von der Leyen.

Wczoraj również na stronie ECB został opublikowany wywiad dla francuskiej gazety Les Echos, w którym członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Fabio Panetta dodał, że projekt legislacyjny ma zostać przedstawiony w czerwcu.

Badamy projekt cyfrowego euro, jego dystrybucję i wpływ na sektor finansowy. […] Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, która w czerwcu ma przedstawić projekt legislacyjny.” – powiedział Fabio Panetta.

Fabio Panetta powiedział również, że cyfrowe euro może zostać wprowadzone za trzy lub cztery lata.

Następnie w październiku Rada Prezesów zdecyduje, czy rozpocząć fazę przygotowawczą w celu opracowania i przetestowania cyfrowego euro. Faza ta może potrwać dwa lub trzy lata. Jeśli Rada Prezesów i europejscy prawodawcy – państwa członkowskie i posłowie do Parlamentu Europejskiego – wyrażą zgodę, cyfrowe euro mogłoby zostać wprowadzone za trzy lub cztery lata.” – powiedział Fabio Panetta

W lipcu 2021 roku Europejski Bank Centralny rozpoczął badania nad cyfrowym euro, które mają potrwać do końca września.

 

źródło: ecb.europa.eu / pti.ao

 

Badanie EBC – Użytkownicy cyfrowego euro chcą płatności P2P i offline bez dostępu do Internetu oraz zarządzania budżetem.