Gotówka, karta, płatności mobilne lub przyszła cyfrowa waluta e-korona. Jaki jest najlepszy sposób płatności biorąc pod uwagę wpływ na klimat? – badanie w Szwecji.

Bank Centralny Szwecji wraz z naukowcami z KTH badają wpływ obecnych metod płatności na klimat. Badanie jest przeprowadzane pod kątem przyszłego wprowadzenia cyfrowej waluty e-korony i jej wpływu na środowisko w porównaniu z obecnymi metodami płatności (gotówka, karta, swish – płatnosci mobilne).

W przypadku gotówki badanie obejmuje produkcję banknotów i monet, materiałów i transportu. W przypadku płatności kartą i usług cyfrowych nacisk kładziony jest również na zużycie energii w różnych formach przetwarzania danych podczas transakcji oraz z wykorzystania np. terminali płatniczych i telefonów komórkowych.

Wpływ na klimat będzie jednym z kilku czynników przy podejmowaniu decyzji o uruchomieniu e-korony i sposobie jej zaprojektowania. Inne czynniki, które mają wpływ to różne aspekty bezpieczeństwa: odporność na różne zakłócenia, oszustwa, przerwy w dostawie prądu, cyberataki i podobne problemy.” – powiedział Niklas Arvidsson z KTH.

Wstępny wynik badania zostanie przedstawiony jesienią. Ostateczne wyniki powinny być gotowe przed końcem roku.

 

źródło: kth.se

 

Szwedzki Bank Centralny publikuje trzecią fazę raportu programu pilotażowego cyfrowej waluty e-krona.