EAEU, SCO i BRICS mogą wydać wspólną kartę płatniczą.

Przewodniczący Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej, Michaił Miasnikowicz zaproponował krajom BRICS, Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) przyjęcie wspólnej polityki dotyczącej cyfrowych walut i opracowanie wspólnej karty płatniczej.

Kilka słów o rozliczeniach w walutach narodowych. Obecnie mamy około 80% tego we wzajemnym handlu, ale sugerujemy, aby koledzy z BRICS i SCO dołączyli do naszego potencjału. Moglibyśmy porozmawiać o wspólnym podejściu do korzystania z walut cyfrowych i emisji wspólnej karty płatniczej.” – powiedział Michaił Miasnikowicz podczas Euroazjatyckiego Forum Ekonomicznego.

Wcześniej już informowano, że EAEU i BRICS mogą połączyć infrastruktury płatnicze i rozliczeniowe. Stwierdził to doradca przewodniczącego Rady EEC Vladimir Kovalev podczas Międzynarodowego Forum Biznesowego BRICS w dniu 28 listopada 2022 roku w Moskwie.

Ciekawe i opłacalne może być stworzenie uniwersalnego systemu płatniczego polegającego na wydaniu wspólnej karty płatniczej (BRICS + EAEU) łączącej narodowe systemy Chin (Union Pay), Indii (RuPay), Brazylii (Elo), państw członkowskich EAEU (Mir, Belkart itp.).” – powiedział Vladimir Kovalev.

BRICS w obecnym momencie składa się z pięciu państw: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki. Do grupy chcą dołączyć kolejne państwa m.in. Arabia Saudyjska, Algieria, Argentyna, Bahrajn, Egipt, Indonezja, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Szanghajska Organizacja Współpracy to międzynarodowa organizacja założona 15 czerwca 2001 roku przez przywódców Chin, Rosji, Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu.

Euroazjatycka Unia Gospodarcza jest międzynarodową organizacją na rzecz regionalnej integracji gospodarczej. Utworzona 1 stycznia 2015 r. w miejsce Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej. W skład EAEU wchodzą Kazachstan, Rosja, Kirgistan, Białoruś i Armenia.

 

źródło: total.kz