JPMorgan i inne duże banki obawiają się „CBDC” wg byłego ministra finansów Grecji.

Były minister finansów Grecji, Yanis Varoufakis twierdzi, że obecny system bankowy obawia się cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), która według niego jest zagrożeniem dla ich działalności.

W artykule opublikowanym dla Project Syndicate, Yanis Varoufakis – który prowadził negocjacje z wierzycielami Grecji podczas kryzysu zadłużenia tego kraju – mówi, że obawy przed przyszłymi CBDC są podobne do obaw związanych z ograniczeniami palenia.

Podobnie jak firmy produkujące papierosy ubolewały nad wprowadzeniem ograniczeń dotyczących palenia, Yanis Varoufakis twierdzi, że JPMorgan i inne banki typu „Zbyt wielcy, by upaść” (TBFT) postrzegają CBDC, które jest wspierane przez rząd za zagrożenie dla ich działalności.

„Tym razem oburzenie służy interesom bankierów panikujących przed perspektywą kont Fed. Dimon i inni mistrzowie wszechświata TBTF słusznie się boją, ponieważ CBDC Fedu zagroziłoby ich imperium.[…] Bankierzy na całym świecie słusznie obawiają się, że wiele z ich usług nie będzie już potrzebnych.” – napisał Yanis Varoufakis w artykule Project Syndicate.

Varoufakis twierdzi, że wbrew powszechnemu przekonaniu „CBDC” niekoniecznie jest dystopijnym koszmarem za jaki uważa je wielu krytyków. Uważa on, że system CBDC mógłby być znacznie bardziej prywatny i odporny niż obecny prywatny aparat bankowy.

„System zarządzający kontami Fed może być całkowicie anonimowy (podobnie jak konta kryptowalutowe są anonimowe i identyfikowane przez długi ciąg liczb), podczas gdy oddzielny system nadzorowany przez odpowiednie władze może sprawdzać nielegalną działalność, taką jak uchylanie się od płacenia podatków i pranie brudny pieniędzy. W ten sposób właściwe i demokratycznie kontrolowane wdrożenie CBDC może przynieść połączone korzyści w postaci wzmocnienia poboru podatków, walki z deflacją i zwiększenia ochrony przed Wielkim Bratem (i jego wieloma młodszymi braćmi).” – napisał Yanis Varoufakis.

Dodał również, że bez waluty cyfrowej obecny system jest w stanie zablokować konta niepokornym.

„Premier Kanady Justin Trudeau nie potrzebował CBDC, by zamrozić konta bankowe protestujących antyszczepionkowców. Banki i Big Tech regularnie odcinają lub odmawiają handlu osobom, których poglądy są uważane za nieodpowiednie.” – napisał Yanis Varoufakis.

 

źródło: dailyhodl.com / project-syndicate.org