Robert Eisenbeis: Zakaz cyfrowej waluty (CBDC) na Florydzie jest niezgodny z prawem.

Według interpretacji Roberta Eisenbeis byłego wiceprezesa i dyrektora ds. badań w Fed Atlanta w sprawie podpisanej ustawy zakazującej CBDC na Florydzie (ustawa nie traktuje cyfrowej waluty jako legalny środek płatniczy na mocy Jednolitego Kodeksu Handlowego), tylko rząd federalny ma uprawnienia do regulowania walut banków centralnych. Według niego władze stanowe Florydy nie mają takich uprawnień.

Art. I, §8 Konstytucji Stanów Zjednoczonych wyraźnie przyznaje rządowi federalnemu uprawnienia do regulowania pieniądza zarówno zagranicznego jak i krajowego.
Kongres ma prawo bić monety, określać ich wartość oraz wartość walut zagranicznych, ustalać jednostki miar i wag.

31 U.S. Code § 5103 – Monety i waluta Stanów Zjednoczonych (w tym banknoty Rezerwy Federalnej i banknoty będące w obiegu banków Rezerwy Federalnej i banków krajowych) są prawnym środkiem płatniczym w odniesieniu do wszystkich długów, opłat publicznych, podatków i należności. Zagraniczne złote lub srebrne monety nie są prawnym środkiem płatniczym.

Gdyby Rezerwa Federalna stworzyła walutę cyfrową prawdopodobnie byłaby ona prawnym środkiem płatniczym, podobnie jak monety i waluta, ponieważ podobnie jak te instrumenty byłaby środkiem płatniczym Rezerwy Federalnej służącym jako bezpośredni substytut fizycznej monety i waluty. – twierdzi Robert Eisenbeis

Interpretacja odnosi tylko do zakazu na Florydzie, nie ma ani słowa o stanie Indiana, w którym również wprowadzono zakaz. Ustawa jednak została tam w inny sposób skonstruowana i zawiera zapis wykluczający wszystkie zasoby cyfrowe oparte na technologi blockchain, księdze DLT, dotyczy to m.in CBDC i kryptowalut.

Ostatecznie przyszła emisja CBDC zweryfikuje ustanowione prawo stanowe. Władze stanowe Florydy i Indiana zrobiły wszystko co mogły, aby chronić mieszkańców swoich stanów przed cyfrową walutą.

 

źródło: heraldtribune.com

 

Ustawa zakazująca emisję CBDC w USA ma coraz większe poparcie.