(Rosja) Rosbank uruchomił płatności transgraniczne w kryptowalutach.

Rosbank uruchomił płatności transgraniczne w kryptowalutach. Pilotażowe operacje z klientami korporacyjnymi i prywatnymi już są prowadzone. Wsparcie techniczne dla rozwiązań z kryptowalutami dla klientów Rosbank zapewnia rosyjska platforma B-crypto. Rosbank jako pierwszy pośród dużych banków w Rosji uruchomił płatności transgraniczne w kryptowalutach.

Proces płatności wygląda następująco: w umowie firma określa konieczność zapłaty za importowane towary i usługi w kryptowalucie. Zagraniczny dostawca wystawia fakturę do zapłaty określając kwotę w kryptowalucie i adres portfela kryptowalutowego. Następnie strony podpisują umowę, a klient wpłaca pieniądze fiducjarne na zakup kryptowaluty na swoje konto w Rosbank i wysyła wniosek. Bank przekazuje pieniądze do B-crypto, który z kolei wymienia je na  kryptowalutę. Importer musi przejść KYC (weryfikacje tożsamości) zarówno w Rosbanku, jak i B-crypto.

Należy pamiętać, że Rosja nie przyjęła jeszcze ustawy dotyczącej wykorzystania kryptowalut w płatnościach transgranicznych. Jednak eksperci uważają, że takie działania będą podlegać ustawie o walutach cyfrowych i mieszczą się w ramach prawnych.

W lipcu 2022 r. zakazano w Rosji używania cyfrowych aktywów finansowych (CFA), w tym kryptowalut jako środka płatniczego za towary, produkty lub usługi. Odpowiednia ustawa została podpisana przez prezydenta Rosji. Kryptowaluta może służyć jako środek płatniczy, jeśli jest to podyktowane przepisami federalnymi, określa dokument.

Poprawki do ustawy CFA są obecnie rozpatrywane w Rosji, aby umożliwić transakcje walutami cyfrowymi w ramach eksperymentalnego reżimu prawnego.

 

źródło: vedomosti.ru / rb.ru