Standard Chartered i PwC przedstawiają raport programowalnego CBDC z Chin.

Brytyjski międzynarodowy bank Standard Chartered i PwC China opublikowały wspólny raport na temat potencjału wykorzystania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w obszarze Greater Bay Area (Chiny).

Greater Bay Area (GBA) to duży obszar metropolitalny obejmujący dziewięć miast w prowincji Guangdong, a także Hongkong i Makau. Jest rozwijany w celu stworzenia największego pojedynczego bloku gospodarczego Azji. Każdy region GBA używa innej waluty, co czyni go interesującym poligonem doświadczalnym dla wielowalutowych i transgranicznych transakcji CBDC.

Makau używa pataca jako oficjalnej waluty, Hongkong używa dolara hongkońskiego, a Chiny używają juana jako oficjalnej waluty. Według raportu w 2021 roku dokonano transakcji między regionami o wartości około 3,8 biliona juanów (535 miliardów USD).

„Standard Chartered jest optymistycznie nastawiony do przyszłości CBDC i jego ogromnego potencjału dla gospodarki Chin i całego świata. Siła CBDC w tworzeniu płynnej i innowacyjnej gospodarki cyfrowej w wymiarze transgranicznym będzie szczególnie ważna w kontekście Greater Bay Area (GBA). Łącząc zaufanie i programowalność CBDC przekształcą ekosystemy i krajobraz płatności dla osób fizycznych i firm w całym regionie i poza nim.” – powiedział Anthony Lin, dyrektor generalny GBA Standard Chartered.

Standard Chartered i PwC zbadali integrację inteligentnych kontraktów z CBDC. Raport ujawnił, że CBDC z programowalnymi możliwościami mogą być różnorodnie wykorzystywane – np. rozliczanie handlu transgranicznego, rozliczanie faktur w łańcuchu dostaw. Ponadto wyszczególniono, że inteligentne kontrakty CBDC mogą być wykorzystywane w sektorze detalicznym, na przykład w programach lojalnościowych w sklepach.

W raporcie szczegółowo przeanalizowano programy lojalnościowe oparte na CBDC, które z korzyścią mogłyby wykorzystywane nawet przez mniejszych sprzedawców detalicznych. Dostawcy usług płatniczych mogliby również skorzystać z inteligentnych kontraktów w procesach KYC.

Hongkong rozpoczyna program pilotażowy cyfrowej waluty e-HKD.

Obecnie Hongkong prowadzi program pilotażowy, w którym będzie badał róże warianty wykorzystania CBDC.

 

źródło: asianbankingandfinance.net / cointelegraph.com