Roberto Campos Neto przeciwny stworzeniu wspólnej waluty Brazylii i Argentyny.

Prezes Banku Centralnego Brazylii, Roberto Campos Neto powiedział w piątek podczas Valor Capital Crypto Workshop w São Paulo, że jest przeciwny idei wspólnej waluty dla krajów Ameryki Łacińskiej. „Jestem bardzo przeciwny ewentualnej wspólnej walucie między Brazylią a innymi krajami.

Roberto Campos Neto odniósł się do pomysłu stworzenia wspólnej waluty między Brazylią a Argentyną. – Zawsze byłem temu przeciwny – powiedział. Prezydent Banku Centralnego Brazyli stwierdził, że wspólna waluta nosi w sobie DNA dwóch krajów. Dlatego stopy procentowe i inflacja byłyby mieszanką obu.

Odpowiadając na pytania uczestników wydarzenia, Campos Neto jasno określił, że w przypadku cyfryzacji nie jest konieczne posiadanie wspólnej waluty między krajami, według niego interoperacyjność systemów płatności przyniosła by podobne korzyści.

„Powinniśmy pomyśleć o połączeniu różnych systemów, które mamy” – powiedział Roberto Campos Neto.

Jednocześnie bronił wymienialności waluty, czyli zdolności waluty do przyjmowania jej przez inne kraje bez ograniczeń. „Kiedy będziemy mieć więcej walut międzynarodowych, możemy pomyśleć o pełnej wymienialności.” – powiedział prezes Banku Centralnego Brazylii dodając, że w planach instytucji jest uczynienie z reala waluty wymienialnej.- „Ale będziemy to robić stopniowo.”

Prezes banku centralnego Brazylii powiedział również, że dyskusja na temat walut cyfrowych nie powinna ograniczać się do form płatności, które według niego stanowią jedynie niewielką część potencjału CBDC. Odniósł się m.in do temat możliwość wykorzystania smart kontraktów. Jako przykład podał sprzedaż samochodu, która dziś wymaga dłuższego czasu na otrzymanie płatności i przekazania towaru. „A jeśli mamy umowę, która zrobi to automatycznie?” – zapytał. „Dla nas płatności cyfrowe to niewielka część tego, co próbujemy zrobić.

 

źródło: epocanegocios.globo.com/moneytimes.com.br