JPMorgan współpracuje z indyjskimi bankami nad platformą rozliczeniową USD.

Amerykański bank JPMorgan wraz z sześcioma bankami w Indiach przetestuje platformę blockchain Onyx, która ma usprawnić międzybankowe rozliczenia w dolarach amerykańskich. Platforma Onyx została stworzona przez JPMorgan w 2020 roku do rozliczania hurtowych transakcji finansowych.

System JPMorgan Onyx oparty na blockchainie umożliwi natychmiastowe rozliczenia transakcji 24/7 pomiędzy rachunkami prowadzonymi w amerykańskim banku tworząc w efekcie prywatną sieć bankowości korespondencyjnej.

W pilotażu biorą udział HDFCBank, ICICI Bank, Axis Bank, Yes Bank i IndusInd Bank, a także oddział JPMorgan w Gift City.

Płatności w dolarach w Indiach są zwykle dokonywane za pośrednictwem systemu przesyłania wiadomości SWIFT. Jednak takie płatności mogą być przetwarzane tylko w godzinach pracy biura w USA i są niedostępne w weekendy i święta. Wdrażając system oparty na łańcuchu bloków JPMorgan stara się umożliwić rozliczanie takich transakcji przez całą dobę w czasie rzeczywistym.

Wcześniej w 2021 roku JPMorgan ogłosił partnerstwo z Bankiem Centralnym Bahrajnu i BSC Arab Banking Corporation (Bank ABC) w celu przeprowadzenia podobnego projektu testowego rozliczeń międzynarodowych.

 

źródło: finextra.com