Izrael – Projekt „Eden” umożliwiający emisje cyfrowych obligacji.

Giełda Papierów Wartościowych w Tel Awiwie (TASE), biuro głównego księgowego izraelskiego Ministerstwa Finansów oraz trzy firmy technologiczne (Fireblocks, VMWare i BlockFold) zakończyły w zeszłym tygodniu fazę weryfikacji koncepcji dla projektu „Eden” emitując rządową obligację cyfrową na dedykowanej platformie blockchain.

Zdaniem zaangażowanych podmiotów nowy mechanizm demonstruje ogromny potencjał innowacyjnych technologii (DLT, inteligentne kontrakty i tokenizacja) zmniejszając ryzyko, skracając procedury oraz poprawiając wydajność i przejrzystość na rynkach finansowych.

„Jest to pierwsza tego rodzaju próba na świecie umożliwiająca natychmiastowy transfer pieniędzy w czasie rzeczywistym, zamiast dotychczasowego powolnego sposobu.” – powiedział Yali Rothenberg, główny księgowy Ministerstwa Finansów Izraela.

Na potrzeby okresu próbnego utworzono specjalną platformę umożliwiającą 12 bankom (izraelskim i międzynarodowym) przechowywanie sald obligacji cyfrowych i dedykowanych walut cyfrowych emitowanych przez TASE wyłącznie na potrzeby okresu próbnego. W trakcie testów Ministerstwo Finansów Izreala wyemitowało obligacje i przeprowadziło przetarg przez system Bloomberga, aby umożliwić bankom licytacje.

Innowacją w próbie było rozliczenie wyników przetargu przez nowy system, który po raz pierwszy umożliwił natychmiastowe rozliczenie obligacji cyfrowej za cyfrową walutę. Zamiast czekać kilka dni na przekazanie pieniędzy i przekazanie w zamian obligacji, emisja za pośrednictwem łańcucha blokowego umożliwiła natychmiastowy transfer do zwycięskiego banku, a następnie natychmiastowe przekazanie cyfrowych tokenów przez państwo.

„Pracujemy w 30 krajach i obserwujemy szybkie postępy zmierzające w kierunku wykorzystania zasobów cyfrowych w różnych obszarach finansowych”. – powiedział Idan Efrat, współzałożyciel Fireblocks.

 

źródło: globes.co.il