Rosyjscy ekonomiści nie wierzą w stworzenie wspólnej waluty BRICS w ciągu 10-ciu lat.

Rosyjscy ekonomiści są sceptyczni co do perspektyw stworzenia alternatywnej waluty dla dolara amerykańskiego. Według ekspertów kraje BRICS prawdopodobnie nie osiągną porozumienia w ciągu najbliższej dekady, a sytuację może skomplikować konfrontacja między Indiami i Chinami, a także zewnętrzna presja ze strony Waszyngtonu.

W szczególności dyrektor ds. strategii w FINAM, Yaroslav Kabakov powiedział, że nie wierzy w realność stworzenia waluty BRICS zwłaszcza w kontekście recesji w USA. „Bardziej prawdopodobne jest, że dolar zniszczy kraje BRICS. Co więcej, zbliżamy się do tej rzeczywistości dość szybko, ponieważ recesja w amerykańskiej gospodarce automatycznie spowoduje spadek cen wielu towarów. […] Idea waluty BRICS po prostu idealnie pasuje do obecnej sytuacji, ale porozumienie w ramach BRICS jest w rzeczywistości niemożliwe. Oznacza to, że dwa centra konfrontacji – Indie i Chiny, nigdy nie dojdą do porozumienia w ciągu najbliższych 10-20 lat.

Ekspert zwrócił również uwagę na duże problemy z rozliczeniami za dostawy rosyjskiej ropy do Indii i Turcji. „Tam (w Indiach) Rosja ma według szacunków ekspertów około 250 miliardów w handlu zagranicznym. Wysyłamy towary, ale wpływy do nas nie docierają. To ogromny problem. W rzeczywistości dotujemy Indie, Turcję, które przez miesiąc nie płaciły za gaz. Ten nasz gaz dostarczamy do Turcji i odraczamy jej płatności. A tam, gdzie jest odroczenie tam jest opóźnienie i tak jak w przypadku Związku Radzieckiego po 15-20 latach umorzyli wszystkie długi i tak dalej. I to jest główny problem w obecnych rozliczeniach.” – podkreślił Yaroslav Kabakov.

Ze swojej strony Evgeny Kalyanov, ekspert giełdowy w BCS World Investment również wymienił sytuację rupii jako problem dla stworzenia alternatywy dla dolara. „Sytuacja z nadwyżką rupii wskazuje, że w ramach bloku BRICS nadal nie ma wystarczająco dopracowanego funkcjonującego rozwiązania w zakresie dostępu do rynków finansowych od niektórych uczestników ich kampanii do innych. Jest to w zasadzie zapętlona historia, ponieważ Chiny, Indie są dość zamkniętymi obszarami regulowanymi w zakresie dostępu dla podmiotów zagranicznych, zwłaszcza dla Rosji.” – wyjaśnił podkreślając, że „proces ten jest dość długi.

Ekspert uważa, że utworzenie wspólnej waluty dla krajów BRICS jest trudne do wdrożenia, w tym z technicznego punktu widzenia. „Istnieją pewne trudności, które ponownie są związane z sankcjami lub potencjalnymi sankcjami. Pod względem sprzętu, który jest potrzebny do funkcjonowania systemów płatności, systemów przesyłania wiadomości finansowych. Oznacza to, że aby waluta BRICS mogła w pełni funkcjonować, wszystkie kraje członkowskie muszą być w stanie obejść się bez SWIFT.  […] Biorąc pod uwagę nagromadzoną liczbę problemów, jest to kwestia motywacji krajów członkowskich, ponieważ mogą one otrzymać z różnych stron pewne alternatywy dla ich rozwoju, co może spowodować, że decyzja o rozwoju wspólnej waluty w formacie BRICS znajdzie się w impasie.” – powiedział Evgeny Kalyanov.

Jest zbyt wcześnie, by spisywać dolara na straty. Pozostaje on na dominującej pozycji w stosunku do globalnej gospodarki. Jednak w porównaniu do juana ma pewne problemy. Juan zaczyna zwiększać swoją rolę w pewnego rodzaju handlu, a to ponownie zwiększa potencjał dalszego konfliktu między dwiema największymi obecnie gospodarkami na świecie. Jeśli ten konflikt znacznie się nasili, nadal będziemy świadkami pewnego rodzaju ograniczeń na świecie i restrukturyzacji gospodarki.” – dodał Evgeny Kalyanov.

 

źródło: newdaynews.ru

 

Roberto Campos Neto przeciwny stworzeniu wspólnej waluty Brazylii i Argentyny.