(Indie) Intergracja cyfrowej waluty e-Rupee z UPI. 1 milion użytkowników do końca czerwca.

E-Rupee – cyfrowa waluta Indii, której detaliczny pilotaż rozpoczął się w grudniu 2022 roku zostanie teraz zintegrowana z interfejsem UPI (Unified Payments Interface – system płatności natychmiastowych miedzybankowy). Bank Rezerw Indii pracuje nad umożliwieniem klientom dokonywania płatności CBDC za pośrednictwem UPI. Interoperacyjność ułatwią kody „QR UPI” podobnie jak w przypadku zwykłych płatności.

Bank Rezerw Indii spodziewa się, że do końca czerwca milion użytkowników będzie korzystać z cyfrowej rupii. Nie wspomniał jednak o oficjalnej dacie wdrożenia CBDC w całym kraju.

„Nie ma konkretnej daty uruchomienia CBDC dla ogółu społeczeństwa, ale mamy nadzieję, że do końca czerwca będziemy mieć milion użytkowników.” – powiedział Rabi Shankar, zastępca gubernatora Banku Rezerw Indii.

W Indiach do końca września mają zostać wycofane banknoty o nominale 2000 rupii. Obecnie 85% obywateli decyduję się na zdeponowanie wycofywanych banknotów w banku, zamiast wymieniać je na nominały o mniejszej wartości.

 

źródło: thehindubusinessline.com

 

Indie zamierzają rozszerzyć program pilotażowy e-Rupee (CBDC).