Działalność „Binance Nigeria Limited” jest nielegalna – oświadczenie Nigeryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

W oświadczeniu z dnia 9 czerwca 2023 r. Nigeryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła, że działalność „Binance Nigeria Limited” jest nielegalna. Nigeryjski organ nadzoru podkreśla, że „Binance Nigeria Limited” nie jest zarejestrowana ani regulowana przez Komisje Papierów Wartościowych i Giełd. Nigeryjski regulator rynku papierów wartościowych nakazał zaprzestać pozyskiwania inwestorów w jakiejkolwiek formie do handlu kryptowalutami na swojej platformie. Oświadczenie dotyczące „Binance Nigeria Limited” oznacza początek działań regulacyjnych przeciwko niezarejestrowanym i nieuregulowanym platformom kryptograficznym w Nigerii.

„Jako organ regulacyjny posiadający ustawowy mandat w zakresie ochrony inwestorów, Komisja wzywa Nigeryjczyków, aby wystrzegali się inwestowania w kryptoaktywa oraz produkty i usługi finansowe związane z kryptoaktywami , jeśli usługodawca/jego platforma nie jest zarejestrowana ani regulowana przez Komisję. Niniejszym ostrzega się nigeryjskich inwestorów, że inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest niezwykle ryzykowne i może skutkować całkowitą utratą inwestycji.[…] Komisja będzie dostarczać aktualne informacje na temat dalszych działań regulacyjnych w odniesieniu do działalności Binance Nigeria Limited i innych podobnych platform oraz będzie współpracować z innymi organami regulacyjnymi w Nigerii.”

Oświadczenie nigeryjskiego organu nadzoru papierów wartościowych zostało wydane kilka dni po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) pozwała Binance oraz dyrektora generalnego, Changpeng Zhao, zarzucając naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. SEC złożyła również pozew przeciwko Coinbase, która jest największą giełdą kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.

Nigeria, podobnie jak wiele innych krajów, jest na etapie formułowania kompleksowych regulacji dotyczących rynku kryptograficznego.

 

źródło: sec.gov.ng