(Chiny) Cyfrowe automaty do wymiany walut. Cyfrowy twardy portfel e-CNY.

W mieście Sanya (Chiny) został uruchomiony automat do wymiany walut na e-CNY w formie cyfrowego twardego portfela. Automat akceptuje 20 różnych walut, w tym euro i dolary amerykańskie, dzięki temu turyści przyjeżdżający do Chin mogą wymieniać przywiezione pieniądze na walutę cyfrową. Wcześniej podobny automat uruchomiono w Yiwu International Trade City.

Z cyfrowego kantoru można korzystać w ośmiu językach: chińskim, angielskim, francuskim, japońskim, niemieckim, włoskim, koreańskim i rosyjskim. Do przeprowadzenia transakcji wymiany potrzebny jest dowód lub paszport. Cyfrowy twardy portfel e-CNY działa bez aplikacji mobilnej.

W przypadku osób przyjeżdżających do Chin z zagranicy otwarcie cyfrowego portfela e-CNY nie wymaga posiadania/otwierania konta bankowego w Chinach. W aplikacji cyfrowego juana do wyboru jest kilka rodzajów kont, w tym anonimowe, które wymaga tylko podania nr telefonu i może być to numer zagraniczny.

Cyfrowy twardy portfel e-CNY.

Chiny oprócz możliwości płacenia cyfrową walutą telefonem komórkowym udostępniły również w pilotażu swoim użytkownikom cyfrowy twardy portfel e-CNY, czyli kartę płatniczą z mikrochipem NFC i kodem QR, niczym nie różniąca się wyglądem od tej obecnie stosowanej w tradycyjnej bankowości. Kartą można płacić wszędzie tam, gdzie są terminale płatnicze. Cyfrowy twardy portfel e-CNY jest wydawany z myślą o osobach starszych, które mogą mieć problemy z obsługą telefonu komórkowego.

Cyfrowym twardym portfelem e-CNY można zarządzać poprzez aplikacje na telefonie, można ustalać limity płatności kartą, limity płatności bez potwierdzenia hasłem itp.

Mieszkańcy np. Hongkongu, gdzie dolar hongkoński jest oficjalną walutą mogą przyjeżdżając do Chin złożyć wniosek na samoobsługowym urządzeniu o wydanie cyfrowego twardego portfela e-CNY. Cały proces trwa kilka minut, po czym wydawana jest od razu karta i możliwa jest wymiana lokalnej waluty na cyfrowe e-CNY na twardym portfelu.

Władze Chin przyciągają użytkowników do korzystania oferując różnego rodzaju zniżki zakupowe, bony konsumpcyjne oraz przedpłacone kwoty na cyfrowym twardym portfelu e-CNY.

 

źródło: hi.chinanews.com.cn