Przyszłość eNaira niepewna po zamknięciu prezesa Banku Centralnego Nigerii.

Nowy prezydent Nigerii – Bola Tinubu zawiesił w piątek (09.06.2023) prezesa Banku Centralnego Nigerii Godwina Emefiele. Dzień później został zatrzymany przez Departament Państwowych Służb Bezpieczeństwa. Godwina Emefiele został zawieszony w ramach trwającego dochodzenia w sprawie jego biura i planowanych reform w sektorze bankowym. Pełnił funkcję prezesa banku przez dziewięć lat. Nowym tymczasowym prezesem został Folashodun Adebisi Shonubi, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora operacyjnego.

Wybitni Nigeryjczycy i czołowi przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego wzywali do aresztowania i ścigania Emefiele po tym, jak wprowadził „politykę przebudowy naira” bardzo blisko wyborów prezydenckich. Polityka przeprojektowania naira spowodowała ogromny niedobór gotówki i ogromne kolejki w bankach i bankomatach. Dodatkowo zostały nałożone ograniczenia w wypłacie gotówki. Ludzie nie mogli już kupować i sprzedawać z powodu braku gotówki.

Bank Centralny Nigerii wycofał z obiegu stare banknoty i wprowadził nowe do obiegu i w zamian zaoferował również cyfrową wersję eNaira. W styczniu 2023 roku, kiedy upłynął termin zwrotu starych banknotów wszyscy szybko zdali sobie sprawę, że w silnie uzależnionej od gotówki gospodarce kraju nagle zabrakło gotówki. W banku były pieniądze, ale absolutnie nie było gotówki w kasie.

Sprawa ostatecznie trafiła do sądu, gdzie sędziowie ostatecznie orzekli, że stare banknoty zostaną zwrócone i wprowadzone do obiegu wraz z nowymi. Zanim to wszystko się skończyło 84,5% Nigeryjczyków zostało negatywnie dotkniętych polityką przeprojektowania Naira przez Bank Centralny Nigerii.

Raport MFW opisujący pierwszy rok cyfrowej waluty w Nigerii.

E-Naira nie zostało dobrze przyjęte przez opinię publiczną po tym, jak stało się jasne, że Bank Centralny Nigerii używa go również do przeciwdziałania rosnącemu zainteresowaniu kryptowalutami. Bank Centralny Nigerii nałożył ograniczenie na banki i inne usługi finansowe w zakresie pośrednictwa handlu kryptowalutami. Wydał również nakaz zamknięcia kont firmowych, co zmusiło wiele giełd do zamknięcia lub przeniesienia się z Nigerii. Wskaźnik adopcji kryptowalut według raportu giełdy KuCoin wynosił 35% wśród osób dorosłych w 2022 roku.

Banki komercyjne również dostrzegły zagrożenie jakie stanowi eNaira i od początku sprzeciwiały się ze względu na oferowane przez Bank Centralny Nigerii opcji konta cyfrowego portfela, które nie wymaga posiadania konta bankowego.

Jest mało prawdopodobne, aby projekt eNaira był kontynuowany – przynajmniej z takim samym zapałem jak Godwina Emefiele – przez nowego prezesa Banku Centralnego Nigerii biorąc pod uwagę powszechną apatię, jaka towarzyszyła jego publicznemu uruchomieniu.

Niektórzy eksperci twierdzą, że najlepszym podejściem dla nowego prezesa Banku Centralnego Nigerii byłoby nie zawieszenie eNaira, tylko ponowna ocena realizacji inicjatywy.

 

źródło: businessday.ng / technext24.com / dw.com