Bank Centralny Kolumbii nawiązuje współpracę z Ripple oraz Peersyst Technology.

Bank Centralny Kolumbii nawiązał współpracę z firmą Ripple oraz Peersyst Technology, aby przetestować wykorzystanie technologii blockchain w celu ulepszenia system płatności o wysokiej wartości w Kolumbii. Projekt, który będzie wykorzystywał niedawno uruchomioną przez Ripple platformę CBDC będzie nadzorować Kolumbijskie Ministerstwo Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych.

„Możliwą wydajność można ocenić na podstawie wyników uzyskanych przy opracowywaniu rozwiązania z technologią blockchain w celu usprawnienia i uzupełnienia procesów w podmiotach w bezpieczny i skuteczny sposób” – powiedział Mauricio Lizcano, kolumbijski minister technologii informacyjno-komunikacyjnych

„Wykorzystując moc platformy CBDC opartej na XRPL projekt utoruje drogę do transformacyjnych postępów w wykorzystaniu technologii blockchain w sektorze publicznym” – powiedział wiceprezes Ripple ds. CBDC, James Wallis.

Joe Vollono – dyrektor ds. rozwoju biznesu CBDC w Ripple powiedział, że firma prowadziła rozmowy z kolumbijskim bankiem centralnym od ponad roku. W pilotażu będzie również uczestniczyć hiszpańska firma technologiczna blockchain – Peersyst Technology.

„Kiedy mówimy o systemie płatności o wysokiej wartości, generalnie mamy na myśli płatności hurtowe na dużą skalę, systemy RTGS oraz powiązane operacje finansowe i infrastrukturę, które mogą zyskać na wykorzystaniu technologii rozproszonej księgi.” – powiedział Joe Vollono.

Projekt ma potrwać do końca 2023 roku. Testy będą przeprowadzane w kontrolowanym środowisku bez narażania zasobów publicznych. Platforma CBDC Ripple służy jako podstawa dla podobnych projektów pilotażowych w Hongkongu, Bhutanie, Palau i Czarnogórze.

Rząd kolumbijski powiedział w sierpniu 2022 roku, że rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego w celu ułatwienia transakcji i zmniejszenia oszustw podatkowych, a także planuje zakazać transakcji gotówkowych powyżej 10 milionów kolumbijskich peso (2390 USD).

 

 

źródło: ripple.com / coindesk.com