Rosja planuje w tym roku uruchomić system płatności twarzą w sklepach.

Olga Skorobogatova ogłosiła plany Banku Centralnego Rosji dotyczące uruchomienia biometrycznego systemu płatności za pomocą twarzy w 2023 roku.

„Naprawdę chcemy uruchomić system biometryczny w tym roku wraz z Centrum Technologii Biometrycznych. Ujednolicony system biometryczny został stworzony dawno temu, ale nie był rozwijany zbyt aktywnie. […] To jest płatność twarzą do określonej kwoty w przedsiębiorstwach handlowych i usługowych.”

Z punktu widzenia innowacyjności, jak podkreśliła Olga Skorobogatowa – pierwszy zastępca prezesa Banku Centralnego Rosji, technologia ta może być dystrybuowana we wszystkich sieciach handlowych w Rosji.

W 2021 roku moskiewskie metro wprowadziło biometryczną metodę płatności za przejazd. Wdrażanie technologii biometrycznych w metrze rozpoczęło się w 2020 roku od systemu rozpoznawania twarzy, który według władz miasta został uruchomiony w celu poprawy bezpieczeństwa pasażerów. System inteligentnych kamer został uruchomiony na wszystkich stacjach metropolitalnego metra 15 października 2021 roku. Biometryczny system płatności umożliwia płatność twarzą, a jednocześnie sprawdza czy osoba płacąca nie znajduję się w bazie danych osób poszukiwanych prowadzonej przez organy ścigania.

 

źródło: rbc.ru