Zimbabwe finalizuje platformę do płatności złotymi tokenami cyfrowymi.

Bank Rezerw Zimbabwe finalizuje tworzenie platformy, dzięki której będą możliwe transakcje przy użyciu cyfrowych złotych tokenów. Platforma ma zostać uruchomiona w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Emisja cyfrowych tokenów zabezpieczonych złotem ma zmniejszyć popyt na dolary amerykańskie w gospodarce i pomóc ustabilizować lokalną walutę.

„Druga faza wdrażania cyfrowych złotych tokenów, która umożliwi przeprowadzanie transakcji przy użyciu cyfrowych tokenów zabezpieczonych złotem rozpocznie się w tym miesiącu, a obecnie testujemy system przed uruchomieniem. […] Do celów transakcyjnych trzeba będzie posiadać konto w złocie w banku komercyjnym” – powiedział John Mangudya, prezes Banku Rezerw Zimbabwe.

Posiadacze cyfrowych złotych tokenów będą musieli otworzyć rachunki bankowe „złotego tokena” w bankach komercyjnych, za pośrednictwem których ich cyfrowe aktywa w złocie zostaną zamienione na wartość pieniężną referencyjną w dolarach amerykańskich na potrzeby transakcji.

Transakcje będą dokonywane przy użyciu karty płatniczej wydanej przez bank lub cyfrowego portfela elektronicznego. Złote tokeny będą podzielone na miligramy – jeden miligram odpowiada obecnie 6 centom amerykańskim. Tak więc do celów transakcyjnych liczba miligramów zostanie pomnożona przez wartość złota w dniu transakcji.

Oznacza to, że cyfrowe złote tokeny będą wykorzystywane zarówno jako środek płatniczy jak i środek przechowywania wartości. Bank Rezerw Zimbabwe sprzedał do tej pory 313,9 kilogramów cyfrowych złotych tokenów.

Władze monetarne uważają, że ułatwienie transakcji poprzez aktywa zabezpieczone złotem zmniejszy popyt na obcą walutę, która jak sądzono była przyczyną zmienności dolara Zimbabwe.

 

źródło: sundaymail.co.zw

 

Cyfrowe złote tokeny od jutra dostępne w Zimbabwe.