Unia Europejska opóźnia proces legislacyjny cyfrowego euro.

Publikacja projektu legislacyjnego Unii Europejskiej cyfrowego euro została opóźniona. Ustawa obejmująca kwestie prywatności i techniczne dotyczące waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) i miała zostać opublikowana przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego w sprawie wydania waluty w formie cyfrowej.

Harmonogram prac nad projektem ustawy zmieniał się kilka razy i ostatnio miał zostać omówiony i opublikowany na posiedzeniu organu decyzyjnego Komisji Europejskiej 28 czerwca. Komisja Europejska nie podała przyczyny opóźnienia ani nie podała nowego terminu publikacji.

O planach wprowadzenie cyfrowego euro dyskutowali w tamtym tygodniu ministrowie finansów strefy euro.

Projektu ustawy, z którym zapoznał się CoinDesk i ujawnił, że cyfrowe euro jako prawny środek płatniczy musiałoby być akceptowalne w całej strefie euro przez prawie wszystkie firmy (możliwe wyjątki wobec małych firm) bez możliwości nałożenie dodatkowej opłaty transakcyjnej za płatność w cyfrowej formie przez przedsiębiorców. Od pierwszego dnia płatności odbywałyby się w formie online i offline (bez konieczności dostępu do Internetu). Cyfrowe euro mogłoby zostać wykorzystane tylko do płatności bez opcji oprocentowania konta cyfrowego. Nie byłoby programowalne.

 

źródło: coindesk.com