Miasta w Brazylii wypłacają świadczenia socjalne w lokalnej cyfrowej walucie.

Miasta w Brazylii – Maricá i Niterói używają cyfrowej lokalnej waluty do wypłacania świadczeń socjalnych. Cyfrowa waluta społecznościowa używana w tych miastach ma taką samą wartość, co real, ale można ją wydawać tylko na terenie samego miasta. Miasta te odnotowały wzrost sprzedaży detalicznej wraz z przyjęciem lokalnej waluty. Dzieje się tak, ponieważ programy z tym modelem oferują możliwość produkcji i konsumpcji w obiegu zamkniętym, czyli z korzyścią w postaci wspierania lokalnego handlu. Pozwala to również na stworzenie rynku komplementarnego tworzącego sprawiedliwą i zrównoważoną gospodarkę.

W mieście Niterói eksperyment rozpoczął się na początku 2022 roku. Sama waluta została nazwana Arariboia. Waluta jest wypłacana około 30 000 rodzinom o niskich dochodach, które otrzymują od 250 do 700 R$ miesięcznie w zależności od liczby osób w rodzinie.

Miasto Maricá ma cyfrową walutę społecznościową od 2013 roku. Nazywa się Mumbuca jest akceptowana przez prawie 11 000 przedsiębiorców (dane z 2022 roku). Obecnie waluta społecznościowa wypłacana jest około 40 tysiącom osób ze środków pochodzących ze sprzedaży ropy, podobnie jak w Niterói.

Osoby otrzymujące świadczenie nie mogą wypłacać pieniędzy, mogą ją używać do płatności w biorących udział w programie lokalnych firmach – sklepy, apteki itp. Jeśli chodzi o przedsiębiorców otrzymujących zapłatę w lokalnej cyfrowej walucie mogą ją później wymienić na reala brazylijskiego. Do obsługi powstała platforma płatności cyfrowych e-DINHEIRO, która pomaga społecznościom w obiegu ich własnych walut. Płatności odbywają się za pomocą karty lub smartfona.

Waluty społecznościowe nie konkurują z walutą Brazylii – real (R$). Na przykład 1 Mumbuca jest warta 1 R$. Bank Centralny Brazylii zezwala na emisję walut społecznościowych za pośrednictwem banków społecznych. Obecnie w Brazylii jest ich około 150. Są to organizacje społecznościowe non-profit.

Oprócz Maricá i Niterói inne miasta wprowadziły również waluty społecznościowe m.in: Cabo Frio – waluta Itajuru, Porciúncula – waluta Elefantina, Itaboraí – waluta Pedra Bonita, Saquarema – waluta Saquá, Petrópolis.

 

źródło: globo.com / outraspalavras.net

 

Bank Centralny Brazylii wybrał 14 uczestników do programu pilotażowego cyfrowej waluty.